12 września 2015

87. Richard Paul Evans - "Kręte ścieżki"Autor: Richard Paul Evans
Tytuł: "Kręte ścieżki"
Tytuł oryginału: "The Road to Grace"
Seria: Dzienniki pisane w drodze, t.III
Liczba stron: 272
Data premiery: 28 kwietnia 2014
Wydawca: Wydawnictwo ZNAK


„Nie było na świecie człowieka, którego życie nie mogłoby być dla innych przestrogą lub wzorem. Tylko od nas samych zależy, do jakiej kategorii będzie należało nasze życie”*

Alan Christofferson, główny bohater Dzienników pisanych w drodze, kontynuuje swoją podróż. W tym samym czasie spotyka osoby, które wnoszą coś nowego do jego życia. Wśród nich znalazła się tajemnicza dziewczyna, łowca duchów i… Polak, który daje mu prawdziwą lekcję życia. Co tym razem spotka mężczyznę?

„Idąc przez życie, obrastamy w urazy i pretensje, które przywierają do naszej duszy niczym rzepy do skarpetek piechura. Ci "pasażerowie na gapę" z początku mogą się wydawać niegroźni, jednak z czasem, jeśli nie przystaniemy i się od nich nie uwolnimy, jest ich coraz więcej i stają się brzemieniem dla naszej duszy”*

Richard Paul Evans pozwala nam po raz kolejny dołączyć do Alana, aby razem z nim przemierzać Stany Zjednoczone. Opisy krajobrazu są niezwykle plastyczne, dzięki czemu czytając potrafiłam sobie wyobrazić to, co widział w danej chwili główny bohater. Podoba mi się również to, że autor nie skupia się jedynie na przemyśleniach mężczyzny, lecz pozwala czytelnikowi poznać otoczenie, w jakim znajduje się Alan i przy okazji daje lekcje historii tego państwa.

Nie będę po raz kolejny rozwodzić się nad tym, jak ciekawa, poruszająca i wciągająca jest ta seria (a jest taka!). Muszę jednak zaznaczyć, że w moim odczuciu ta część jest najlepsza. Widzimy w niej jak Alan zmaga się z duchami przeszłości, stara się wybaczyć matce McKale, która ni stąd, niż zowąd zaczęła podążać za nim. Na przykładzie Alana mogliśmy się przekonać jak trudne jest wybaczenie osobie, która wyrządziła wielką krzywdę jego ukochanej. Kolejną postacią, która utkwiła mi w pamięci był starszy Polak, który podzielił się z głównym bohaterem swoimi wspomnieniami i pokazał mu, że naprawdę warto żyć i pomagać.

„Kiedy otworzy się księgę czyjegoś życia, okładka już nigdy nie wydaje się taka sama jak przedtem.”*

Nie zdradzę Wam zakończenia (o nie!), ale muszę się Wam przyznać, że byłam ogromnie zaskoczona i tym bardziej czekam na kolejną część Dzienników pisanych w drodze. Kiedy wejdą na polski rynek? Z tego co udało mi się dowiedzieć, to wydanie czwartej i piątej części planowane jest na przyszły rok. Nie mogę się już doczekać!


Ocena: 9/10


Seria "Dzienniki pisane w drodze" obejmuje następujące tomy:
Dotknąć nieba | Na rozstaju dróg | Kręte ścieżki | A Step of Faith | Walking on Water

Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Czytam opasłe tomiska,
* Wyzwanie Klucznik 
*Okładkowe love

* cytaty pochodzą z tejże książki
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.