19 września 2015

89. Laura Hillenbrand - "Niezłomny"

Autor: Laura Hillenbrand
Tytuł: :Niezłomny"
Tytuł oryginału: "Unbroken: A World War II Story"
Tłumaczenie: Anna Sak
Liczba stron: 440
Data premiery: 7 listopada 2011 (I wydanie)
Wydawca: Wydawnictwo Znak Literanova


Lubimy czytać o bohaterach. Jedni zapatrzeni są w Spider-mana, inni wolą Supermana, a jeszcze inna grupa wskaże Kapitana Amerykę lub jakiegoś członka Avengers. Jednak bohaterowie żyją także wśród nas. Niekiedy są to ludzie, o których mówi się nieustannie i wychwala ich czyny, ale są i tacy, którzy nie szukają rozgłosu, którzy wolą żyć spokojnie.

„Pozostał człowiekiem zaraźliwie, nieuleczalnie pogodnym. [...] Jego wiara w to, że wszystko ma ukryty sens i musi dobrze się skończyć, zapewniała mu pogodę ducha nawet w ciężkich chwilach.”*

Louis Zamperini od najmłodszych lat sprawiał rodzicom problemy. Chętny do każdej bójki, pełen energii, której nie umiał odpowiednio spożytkować. Dopiero dzięki pomocy brata, obrał właściwy kierunek – zaczął biegać. Jego poświęcenie i wytrwałość sprawiły, że dość szybko wybił się na tle innych rówieśników, a wola walki zaprowadziła go nie gdzie indziej, tylko n Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1936 roku.

Źródło: imdb.com

To był jego czas – wielu zawodowych biegaczy widziało w nim największą konkurencję. Jednak wojna nie wybiera, a po jakimś czasie ojczyzna upomniała się o młodego Zamperiniego. Louis zapisał się do lotnictwa marynarki. Uczestniczył w katastrofie samolotu, w wyniku której dryfował blisko 50 dni po Oceanie Spokojnym, a następnie dostał się do niewoli japońskiej.


„Gdybym wiedział, że będę musiał przeżyć coś takiego jeszcze raz - powiedział wreszcie - zabiłbym się.”*

Louis Zamperini to naprawdę barwna osoba. W dzieciństwie łobuz, który dawał popalić szczególnie swoim rodzicom, a kilkanaście lat później duma Stanów Zjednoczonych. Tego mężczyzny nie da się nie lubić. W biografii napisanej przez Laurę Hillenbrand pełno jest anegdot, zarówno tych z czasów dzieciństwa, jak i służby wojny, a także po wyjściu na prostą po załamaniu. Najbardziej ujęło mnie zdjęcie, na którym Louie jako staruszek jeździ na deskorolce.
Źródło: imdb.com

Jednak Louis Zamperini to nie tylko niesforny chłopiec. To wzór do naśladowania i nie sposób go nie podziwiać. Jego chęć życia sprawiła, że wytrzymał na oceanie blisko 50 dni, a następnie kilkanaście miesięcy w niewoli japońskiej, gdzie był traktowany jak zwierzę, Katowany, poniżany – on, nadzieja olimpijska Stanów Zjednoczonych. I pomimo tego, po latach wybaczył swoim oprawcom i nawet się z nimi spotkał.

 „Szacunek do samego siebie i poczucie własnej wartości, najtajniejsza broń duszy, jest istotą człowieczeństwa; ktoś ich pozbawiony jest odczłowieczony, oderwany od ludzkości i zdegradowany.”*

Biografia autorstwa Laury Hillenbrand jest niezwykła. Podziwiam ją, że całkowicie poświęciła się tej książce. 7 lat – tyle zabrało jej napisanej tej biografii. Godziny spędzone na poszukiwaniu informacji o Zamperinim, liczne rozmowy z dziećmi i wnukami weteranów, setki zgromadzonych fotografii. Co dzięki temu powstało? Książka, obok której nie można przejść obojętnie. Biografia niesamowitego człowieka, w której znajdziemy dokładny opis całego jego życia, wszelkie szczegóły niewoli, a także późniejszego załamania.
Źródło: imdb.com


W książce jest wiele niedomówień, jednak wydaje mi się, że to celowy zabieg autorki, która chce zmusić czytelnika do poszukania informacji, do zainteresowania się postacią. Największym plusem tej biografii jest to, że czytając ją, nie mamy przed sobą jedynie suchych faktów, jak np. w encyklopedii. Wszystko jest spójne, a zdjęcia z rodzinnych albumów rodziny Zamperiniego uzupełniają treść książki.

Reasumując, myślę, że „Niezłomny” to biografia, którą powinniśmy poznać. Pokazuje, że w niektórych sytuacjach wola życia jest tak duża, że nic i nikt jej nie złamie. Ponadto opisuje historię zwykłego człowieka, który niejednokrotnie dokonał niezwykłych czynów. Jestem przekonana, że będę do tej książki wracać dość często.

Ocena: 10/10

Książka bierze udział w wyzwaniu:
*czytam opasłe tomiska
*wyzwanie Klucznik

*cytaty pochodzą z książki
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.