1 października 2015

Premiery tygodnia, czyli co nowego w kinie? #12


Mamy już październik. Uwierzycie? Nie wiem jak Wam, ale mi ostatnie miesiące minęły niesamowicie szybko. Wraz z początkiem października rozpoczął się rok akademicki i bardzo możliwe, że będę mieć mniej czasu niż dotychczas.  Jednak, nie przedłużając - zapraszam na krótki przegląd filmów, które zadebiutują już jutro na polskich ekranach. 

1. "Marsjanin"
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: Drew Goddard
Premiera: 2 października 2015 (Polska); 11 września 2015 (świat)
W rolach głównych: Matt Damon (Mark Watney), Jessica Chastain (Melissa Lewis), Sean Bean (Mitch Henderson), Jeff Daniels (Teddy Sanders), Chiwetel Ejiofor (Vincent
Opis: Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

Zwiastun:

2. "Praktykant"
Scenariusz i reżyseria: Nancy Meyers
Premiera: 2 października 2015 (Polska); 24 września 2015 (świat)
W rolach głównych: Robert De Niro (Ben), Anne Hathaway (Jules)
Opis: Robert De Niro gra w filmie Bena Whittakera, 70-letniego wdowca, który odkrył, że emerytura nie jest wcale taka wspaniała. Dlatego wykorzystuje nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia i zatrudnia się jako starszy stażysta w redakcji strony internetowej poświęconej modzie, założonej i prowadzonej przez Jules Ostin (Anne Hathaway).

Zwiastun:

3. "Chemia"
Reżyseria: Bartosz Prokopowicz
Scenariusz: Katarzyna Sarnecka
Premiera: 2 października 2015 (Polska), 4 lipca 2015 (świat)
W rolach głównych: Agnieszka Żulewska (Lena), Tomasz Schuchardt (Benek)
Opis: Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. Film powstał na kanwie wydarzeń z życia Magdy Prokopowicz – założycielki Fundacji Rak'n'Roll.

Zwiastun:

4. "Panie Dulskie"
Scenariusz i reżyseria; Filip Bajon
Premiera: 2 października 2015 (Polska); 15 września 2015 (świat)
W rolach głównych: Maja Ostaszewska (Melania Dulska), Katarzyna Figura (matka Melanii), Krystyna Janda (babka Melanii), Władysław Kowalski (Rainer)
Opis: Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje że ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu… 

Zwiastun:

5. "Wizyta"
Scenariusz i reżyseria: Michael Masen
Premiera: 2 października 2015 (Polska); 25 stycznia 2015 (świat)
Opis: Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? Czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami? Co im powiemy, gdy ich spotkamy? I w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować? Wiedeński UNO-city to kompleks budynków stanowiący dziś jedno z czterech głównych miejsc na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku. Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi. W siedzibie OOSA nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk dr. Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. Aby zapobiec panice trzeba uspokoić mieszkańców Ziemi. Jednak przybycie obcych rodzi  wiele problemów oraz naukowych, egzystencjalnych i filozoficznych kwestii i pytań. Czy uda się je rozwiązać? Jak zachowamy się wobec obcych i co zrobimy, gdy od nas wyjadą? I w końcu – czy nasze życie po takiej wizycie będzie takie samo, jak przedtem?

Zwiastun:

6. "Mama Tina"
Scenariusz i reżyseria: Stephen Bradley
Premiera: 2 października 2015 (Polska); 31 stycznia 2014 (świat)
W rolach głównych: Deirdre O'Kane (Christina Noble)
Opis: Niezwykła historia kobiety, która poświęciła życie na ratowanie dzieci. Urodzona w Dublinie Christina Noble, śladem Hioba, od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Wieloletnia lawina nieszczęść z przymieraniem głodem, sierocińcem, gwałtem i odebranym siłą dzieckiem na czele, nie złamały jej, lecz dodały sił. Wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojennym napalmem i żarliwą wiarą w Boga, z którym pozostaje w ciągłym kontakcie, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odnaleźć przeznaczenie, niosąc pomoc najmłodszym.  

Zwiastun:


Nie wiem jak Wy, ale ja z chęcią pójdę na "Marsjanina". Inne filmy z pewnością też pooglądam, jednak do kina się na nie nie wybiorę. Znaleźliście coś dla siebie?
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.