3 listopada 2015

94. [Przedpremierowo] Natalia Sońska - "Garść pierników, szczypta miłości"

Autor: Natalia Sońska
Tytuł: "Garść pierników, szczypta miłości"
Liczba stron: 364
Data premiery: 4 listopada 2015
Wydawca: Wydawnictwo Czwarta Strona

Garść pierników, szczypta miłości [Natalia Sońska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Hania Bielska to typowa współczesna kobieta. Na pierwszym miejscu stawia pracę w czasopiśmie „Pearl”, jednak monotonne poprawianie błędów interpunkcyjnych kolegów z redakcji nie stanowi dla niej żadnego wyzwania. Razem ze swoją najlepszą przyjaciółką Kingą, wpadają na genialny pomysł. I w tym momencie wszystko się zaczyna… Spokojne życie Hani wywraca się do góry nogami, kiedy w jej życiu pojawia się dwóch mężczyzn: Marek, szef i mąż redaktor naczelnej czasopisma, z którym jeszcze kilka lat temu łączyło ją coś wyjątkowego, oraz Wiktor, przystojny i tajemniczy biznesmen. Jakby tego było mało, konflikt pomiędzy nią a Martą, żoną Marka, narasta i żadna z kobiet nie zamierza tym razem odpuścić. Czy okres świąteczny sprawi, że dziennikarka odnajdzie wewnętrzny spokój i znajdzie czas dla rodziny i na miłość?

Garść pierników, szczypta miłości to debiutancka powieść Natalii Sońskiej, 22-letniej studentki prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim, która sama podkreśla, że twardo stąpa po ziemi, jednak zdarza jej się od czasu do czasu bujać w obłokach. Wierzy w szczęśliwe zakończenia ;) 

Nie ukrywam, że na tę książkę czekałam baaaaaaardzo długo. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - to powieść mojej przyjaciółki i opinia, którą znajdziecie poniżej z pewnością nie będzie obiektywna. 

Źródło: fp autorki

Zacznę od początku. Dawno nie widziałam tak pięknej i delikatnej okładki, a jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Pastelowe kolory sprawiają, że kompozycja jest świetna i idealnie pasuje do autorki i jej usposobienia.

Teraz kolej na treść. Losy bohaterów są niezwykle realistyczne i tak naprawdę wszystko to, co zostało przedstawione przez Natalię, mogło się zdarzyć każdemu z nas. Bohaterowie nie są wyidealizowani, twardo stąpają po ziemi i są dość wyjątkowi. Hania to kobieta sukcesu, która spycha kwestie rodzinne na dalszy plan i koncentruje się na pracy i samorealizacji. Pomimo tego, że z zewnątrz wydaje się być niezwykle stanowczą i pewną siebie osobą, tak naprawdę za tą powłoką kryje się delikatna kobieta, która ma marzenia takie, jak każda z nas. Pragnie miłości, dobrej pracy, spokoju oraz stworzenia ogniska domowego. Pomimo tego, że to Hania jest główna bohaterką, to od samego początku polubiłam jej przyjaciółkę Kingę. Niezwykle pozytywna osoba, która dla najbliższych poszłaby w ogień, a gdyby mogła to pewnie jeszcze dalej. Oczywiście nie można zapomnieć o Wiktorze Olszewskim, który na początku ukazuje się jako wyniosły biznesmen, jednak z każdą kolejną stroną zdobywał moje serce. 


Fabuła jest spójna. Głównym wątkiem powieści są losy Hani Bielskiej, jednak poruszona została również historia prawdziwej przyjaźni i trudny temat przemocy w rodzinie. Autorka podkreśla, że nie można bagatelizować czegoś takiego, a gdy już o czymś takim się wie, to nie wolno tego przemilczeć. Taka osoba potrzebuje wsparcia, by podjąć niezbędne kroki do uwolnienia się od tego koszmaru.

Źródło: własne

Autorka przedstawiła całą historię za pomocą lekkiego języka. Tempo powieści jest dość szybkie, ale to akurat w ogóle mi nie przeszkadzało. Podobało mi się to, że w powieści nie zabrakło sarkazmu oraz nutki wrażliwości. Najbardziej ujął mnie opis świąt rodziny Bielskich. Wszystko zostało opisane tak, że czułam się jakbym obserwowała własną rodzinę – przygotowania, w których uczestniczy cala rodzina, potem kolacja, kolędy… 

Podsumowanie: Moim zdaniem debiut Natalii Sońskiej można uznać za udany. Świetna powieść, w której nie brakuje ciepła i serdeczności, a wszystko to przekazane w tak lekki sposób. Z pewnością sięgnę po tę książkę jeszcze w trakcie Bożego Narodzenia, by jeszcze raz przeżywać z Hanią ostatni miesiąc w roku :) Powieść polecam wszystkim, nie tylko osobom lubiącym obyczajówki, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie ;)


Chciałabym poznać dalsze losy Hani i jej przyjaciół, a Wy? :)  Książka bierze udział w wyzwaniu:
* pod hasłem
* okładkowe love

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.