14 listopada 2015

95. Joelle Charbonneau - "Samodzielne studia"

Autor: Joelle Charbonneau
Tytuł: "Samodzielne studia"
Tytuł oryginału: "Independent Study"
Przekład: opracowanie zbiorowe
Seria: Testy, t.II
Liczba stron: 368
Data premiery: 14 stycznia 2015
Wydawca: YA!

Samodzielne studia [Joelle Charbonneau]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Cia przetrwała testy, po których została poddana procesowi oczyszczaniu pamięci, aby wszelkie złe wspomnienia nie zaprzątały głowy przyszłej studentce. W dniu swoich urodzin dziewczyna odkrywa komunikator, na którym nagrała wcześniej relację z przebiegu testów i ostrzeżenie, które zmienia wszystko. Aby dostać się na Uniwersytet, Cia musi wykonać jeszcze jedno zadanie – zdać wstępne egzaminy, które wykażą predyspozycje danej osoby oraz kierunek, jaki powinna studiować. Mimo usilnych starań, dziewczyna nie dostaje się na mechanikę, tylko na Wydział Władzy i Administracji, gdzie studiują przyszli przywódcy oraz najwyższej rangi urzędnicy. Chcąc zostać pełnoprawnym studentem, „świeżaki” muszą przejść Inicjację, która sprawia, że Cia wzbudza zainteresowanie wszystkich, a co za tym idzie, wiele osób nieustannie ją obserwuje i czeka na pierwsze potknięcia. 


„Samodzielne studia” to druga część trylogii „Testy”. Joelle Charbonneau to człowiek – orkiestra. Zaczynała od występów w operze i teatrze muzycznym, a następnie rozpoczęła pisanie książek. Obecnie udziela prywatnych lekcji śpiewu oraz pisze powieści dla młodych ludzi. Najpopularniejsza jest trylogia „Testy”, od której rozpoczęłam swoją przygodę z twórczością tej autorki.

„Najlepszymi przywódcami są ci, których nie interesuje rządzenie. Takim osobom często najbardziej zależy na tym, aby robić to, co słuszne, a nie to, co popularne.”

Po zakończeniu „Testów” od razu sięgnęłam po kolejny tom. Po kilku pierwszych stronach obawiałam się, że autorka, podobnie jak inni, nie utrzyma tak wysokiego poziomu w drugiej części, ale się pomyliłam. Nawet nie wiecie jak cieszyłam się z tej pomyłki, bo „Samodzielne studia” są (przynajmniej moim daniem) odrobinę lepsze od „Testów”. 

W drugim tomie spotykamy tych samych bohaterów, akcja powieści znacznie zwalnia, jednak nie oznacza to, że na karty książki wkradła się monotonia, wręcz przeciwnie - tam ciągle coś się dzieje. Poznajemy organizację kolonii i testów, a także widzimy kulisy działalności politycznej czołowych postaci w państwie, a wszystko za sprawą Cii, która została wplątana w intrygi wysoko postawionych urzędników. Wszechobecne kłamstwa, spiski, intrygi i układy pokazują, że wielu z nich przedkłada władzę nad chociażby własną rodziną. Wszystko to sprawia, że główna bohaterka nie wie do końca komu może zaufać, a komu nie… Coraz częściej musi zmagać się z dylematami moralnymi i rozstrzygać co jest dobre, a co złe. Plusem tej trylogii jest narracja pierwszoosobowa oraz kreacja głównej bohaterki, która jest silna i stara się za wszelką cenę zachować wartości moralne wpojone jej przez rodziców. 

„Usunięcie przyczyny jest lepsze niż cierpienie z powodu szkód, jakie mogłaby później wywołać”

Czytając „Samodzielne studia” byłam mile zaskoczona tym, że autorka wybiegła poza schemat i zaczęła tworzyć własny świat. Wielu czytelników, w tym także ja, zarzucało pierwszej części podobieństwo do „Igrzysk śmierci”. Joelle Charbonneau pokazała, że „Testy” to tylko preludium, a wszystko co najważniejsze zostało przedstawione w drugim tomie,w którym nie ma odniesień do trylogii Suzanne Collins. Fabuła jest spójna i dopracowana, a tło polityczne dla poczynań Cii jest dobrze przemyślane. 

Podsumowanie: „Samodzielne studia”, podobnie jak „Testy”, nie są ambitną lekturą i nie stanowią dla czytelnika większego wyzwania, jednak można przy nich miło spędzić czas. Joelle Charbonneau stanęła na wysokości zadania i stworzyła świetną kontynuację „Testów”. Wiele niedomówień i zaskakujące zakończenie zapowiada dobre zakończenie trylogii. 


Ocena: 7/10

Trylogia "Testy":
Testy | Samodzielne studia | Egzamin dojrzałości


Książka bierze udział w wyzwaniu:
* czytam opasłe tomiska,
*wyzwanie KLUCZNIK: narratorką jest kobieta


Przypominam o konkursie, w którym do zgarnięcia jest "Zaginięcie" Remigiusza Mroza :)
Link do postu: KLIK
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.