6 listopada 2015

Premiery tygodnia, czyli co nowego w kinie? #16


Za nami już pierwsze dni listopada. Pogoda zadziwiająco ładna, ale czuć w powietrzu nadchodzącą zimę. Wszystko to sprawia, że coraz częściej lubimy zaglądać do kina. Jesteście ciekawi, co dzisiaj pojawiło się na polskich ekranach?

"Spectre"
Reżyseria: Sam Mendes
Scenariusz: John Logan, Robert Wade, Neal Purvis, Jez Butterworth
Premiera: 26 października 2015 (świat); 6 listopada (Polska)
W rolach głównych: Daniel Craig (James Bond), Christoph Waltz (Franz Oberhauser), Léa Seydoux (Madeleine Swann), Ralph Fiennes (M), Monica Bellucci (Lucia Sciarra),  Ben Whishaw (Q), Naomi Harris (Moneypenny)
Opis: Tajemnicza wiadomość z przeszłości wysyła Jamesa Bonda (Daniel Craig) na misję do Meksyku i w końcu do Rzymu, gdzie spotyka Lucię Sciarrę (Monica Bellucci), piękną i niedostępną wdowę po znanym przestępcy. Dzięki niej Bond infiltruje tajne spotkanie i odkrywa istnienie złowrogiej organizacji WIDMO. W międzyczasie, w Londynie, Max Denbigh (Andrew Scott), nowy szef Centrum Bezpieczeństwa Narodowego, kwestionuje działania Bonda i kierowanego przez M (Ralph Fiennes) MI6. Bond w tajemnicy namawia do współpracy Moneypenny (Naomie Harris) i Q (Ben Whishaw), żeby pomogli mu dotrzeć do Madeleine Swann (Lea Seydoux)- córki jego starego wroga Mr. White'a (Jesper Christensen). Może ona mieć wskazówkę do odkrycia sieci WIDMA. Jako córka zabójcy, rozumie ona Bonda lepiej niż kto inny. Wraz ze zbliżaniem się do serca organizacji, 007 odkrywa niebezpieczne powiązanie między nim samym a członkiem WIDMA - Franzem Oberhauserem (Christoph Waltz).

Zwiastun:


"Sufrażystka"
Reżyseria: Sarah Gavron
Scenariusz: Abi Morgan
Premiera: 7 października 2015 (świat); 6 listopada (Polska)
W rolach głównych: Carey Mulligan (Maud Watts), Helena Bonham Carter (Edith Ellyn), Meryl Streep (Emeline Pankhurst), Brendan Gleeson (inspektor Arthur Steed), Anne-Marie Duff (Violet Miller)
Opis: Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne.

Zwiastun:


"Moja chuda siostra"
Scenariusz i reżyseria: Sanna Lenken
Premiera: 24 stycznia 2015 (świat); 6 listopada (Polska)
W rolach głównych: Rebecka Josephson (Stella), Amy Deasismont (Katja)
Opis: Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

Zwiastun:


"W cieniu kobiet"
Reżyseria: Philippe Garrel
Scenariusz: Philippe Garrel, Jean-Claude Carriere, Caroline Deruas-Garrel, Arlette Langmann
Premiera: 14 maja 2015 (świat); 6 listopada (Polska)
W rolach głównych: Clotilde Courag (Manon), Stanislas Merhar (Pierre), Lena Paugam (Elisabeth)
Opis: Pierre i Manon robią niskobudżetowe dokumenty, a na życie dorabiają w wolnym czasie. Pewnego dnia on spotyka młodą stażystkę, Elisabeth, która zostaje jego kochanką. Pierre jednak nie chce rozstać się z Manon, pragnie obu kobiet. Tymczasem Elisabeth odkrywa, że Manon również ma kochanka, i mówi o tym Pierre’owi. On wraca do żony, bo to ją tak naprawdę kocha. Czuje się zdradzony, poniża Manon, a jednocześnie zaniedbuje Elisabeth..

Zwiastun:


"Zakazany Bóg"
Reżyseria: Pablo Moreno
Scenariusz: Juanjo Diaz Polo
Premiera: 21 maja 2013 (świat); 6 listopada (Polska)
Opis: Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji!
"Zakazany Bóg" o piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

Zwiastun:Ja oczywiście wybiorę się na Bonda, a Wy? ;)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.