26 grudnia 2015

100. Joelle Charbonneau - "Egzamin dojrzałości"

Autor: Joelle Charbonneau
Tytuł: "Egzamin dojrzałości"
Seria; Testy, t.III
Liczba stron: 336
Data premiery: 3 czerwca 2015
Wydawca: Wydawnictwo YA!

Egzamin dojrzałości [Joelle Charbonneau]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Malencia Vale – główna bohaterka trylogii. Przetrwała zabójcze Testy, została dopuszczona do nauki na prestiżowym Uniwersytecie na Wydziale Prawa i Władzy i znalazła się pośrodku potyczek dwóch skrajnych obozów politycznych. Tymczasem Cia skupia się na tym, by dać kres krwawym Testom, jednak na jej drodze pojawia się wiele przeszkód, a nie każda osoba, którą uważa za sojusznika nim jest… Dziewczynę z Krainy Pięciu Jezior czeka niezwykle trudne wyzwanie. Czy podoła?


Joelle Charbonneau to człowiek – orkiestra. Zaczynała od występów w operze i teatrze muzycznym, a następnie rozpoczęła pisanie książek. Obecnie udziela prywatnych lekcji śpiewu oraz pisze powieści dla młodych ludzi. Najpopularniejsza jest trylogia „Testy”, od której rozpoczęłam swoją przygodę z twórczością tej autorki.

Gdy skończyłam czytać drugi tom Testów, wiedziałam, że muszę jak najszybciej sięgnąć po kolejny. Zakończenie sprawiło, że w mojej głowie narodziło się tysiąc scenariuszy i tak naprawdę każdy z nim mógł się spełnić. Już początek „Egzaminu dojrzałości” pokazał, że akcja będzie pędziła jak szalona, a ja dopiero po kilku godzinach zorientowałam się, że praktycznie kończę książkę! Tempo było naprawdę zabójcze dzięki licznym zwrotom akcji, ale nie zabrakło chaosu, który trochę popsuł efekt końcowy. Język powieści, podobnie jak w poprzednich tomach, jest typowy dla książek młodzieżowych, dzięki czemu czyta się je szybko, ba, pochłania.

W ostatnim tomie trylogii pełno aluzji do polityki i problemów egzystencjalnych. Joelle Charbonneau po raz kolejny poruszyła kwestię odbierania życia oraz hierarchii wartości każdego z nas. Na przykładzie Cii, autorka pokazuje, że nie każdy jest taki, jaki się wydaje na pierwszy rzut oka. Niekiedy przyjaciel potrafi zadać cios w plecy, zaś obca osoba niejednokrotnie pomaga w największych opałach.

Podsumowanie: Trylogia „Testy” niejednokrotnie była porównywana z Igrzyskami Śmierci. O ile pierwsza część rzeczywiście jest podobna, to kolejne dwie zdecydowanie wychodzą poza schemat powieści Suzanne Collins i pozwalają nam poznać całkowicie inny świat. To naprawdę dobra dystopia i jeżeli ktoś lubi takie klimaty, to trylogia Charbonneau przypadnie mu do gustu. Mimo tego, że cała seria mi się podobała, to ostatnia część pozostawiła we mnie swoisty niedosyt i nadal uparcie będę utrzymywać, że pierwszy tom był najlepszy!

Ocena: 6/10

Trylogia "Testy":
Testy | Samodzielne studia | Egzamin dojrzałości

Książka bierze udział w wyzwaniu:
* czytam opasłe tomiska
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.