27 grudnia 2015

101. Artur Górski, Jarosław Sokołowski - Masa o porachunkach polskiej mafii

Autor: Artur Górski, Jarosław Sokołowski "Masa"
Tytuł: Masa o porachunkach polskiej mafii
Liczba stron: 256
Data premiery: 5 maja 2015
Wydawca: Prószyński i S-ka

Masa o porachunkach polskiej mafii [Artur Górski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Początek lat 90. XX wieku to czas wielkich zmian. Stopniowe wprowadzanie demokracji, zmiany w rządzie, polepszenie warunków życia oraz… rozkwit przestępczości zorganizowanej. Wtedy powstała jedna z najbardziej znanych mafii polskich – mafia pruszkowska. Jednym z ważniejszych trybików tej machiny był Jarosław Sokołowski – „Masa”, który pod koniec 1999 roku został zatrzymany przez policję, a następnie stał się jednym z najważniejszych świadków koronnych w Polsce. Dzięki jego zeznaniom udało się aresztować głównych gangsterów działających w mafii pruszkowskiej.


„Masa o porachunkach polskiej mafii” to trzecia książka, która powstała dzięki współpracy Jarosława Sokołowskiego z dziennikarzem śledczym Arturem Górskim, a moje pierwsze spotkanie z tym cyklem. Czytając jego relację, nie potrafiłam sobie w ogóle wyobrazić, że coś takiego miało miejsce. Wielkie pieniądze, „lewe” interesy, dzikie imprezy, bezwzględni mafiosi, którzy aż się gotują, by rozpocząć jakąś jatkę. Jednak sposób wypowiedzi Masy wskazuje na to, że dla niego to była codzienność, nic wielkiego. Jego wspomnienia powodują, że przed oczyma mam obraz Polski jako miejsca, gdzie prawo ma się za nic, a wszystkim rządzą pieniądze, gdzie strach wyjść na ulicę, bo przez przypadek można zostać uczestnikiem ulicznej strzelaniny i w ostateczności „zarobić kulkę”. Wizja niczym z filmów sensacyjnych, prawda?


Gdy skończyłam czytać książkę, miałam mieszane uczucia. Z jednej strony sięgając po nią, wiedziałam, że to nie będzie lekka lektura do poduszki. Zdawałam sobie sprawę, że trup ściele się gęsto, krew leje się strumieniami, a za każdą zniewagę trzeba słono zapłacić. Z drugiej strony, oczekiwałam czegoś innego. W połowie książki ten wywiad-rzeka zaczął mnie nudzić i gdyby nie to, że zostało mi naprawdę niewiele do końca, to z całą pewnością bym ją odłożyła. Już dawno żadna książka mnie tak nie zmęczyła. Podsumowanie: „Masa o porachunkach polskiej mafii” jest pierwszą w Polsce książką, która oddaje realia funkcjonowania mafii. Czytelnicy, którzy interesują się tym tematem, z pewnością będą mieli okazję poszerzenia swojej wiedzy i poznania tej machiny „od środka”. Mi ta pozycja nie przypadła do gustu, mimo tego, że podejście do tematu jest naprawdę interesujące. Dużym plusem są zdjęcia, które odzwierciedlają treść książki i krótki skorowidz postaci na końcu, dzięki któremu można usystematyzować swoją wiedzę.

Ocena: 5/10

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.