28 stycznia 2016

Samuel Laurent - "Kalifat terroru"

Autor: Samuel Laurent
Tytuł: "Kalifat terroru. Kulisy działania Państwa Islamskiego"
Liczba stron: 192
Premiera: 26 sierpnia 2015
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.

Kalifat terroru [Samuel Laurent]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Książkę zaczęłam czytać 12 listopada, czyli dzień przed zamachami terrorystycznymi w Paryżu i Saint-Denis. Nie przypuszczałabym, że lektura okaże się prorocza.

Samuel Laurent nie uważa siebie za badacza, dyplomatą, dziennikarza, analityka, czy byłego szpiega. Sam określa siebie mianem „konsultanta międzynarodowego”. Do tej pory wydał trzy książki, które poruszają tematykę Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.


„Kalifat terroru. Kulisy działania Państwa Islamskiego” to ciekawa i dość szczegółowa analiza organizacji kalifatu. Laurent przedstawił genezę i ideologię PI, przybliżył strukturę całej organizacji, wojska, wymiaru sprawiedliwości, a nawet wywiadu. Stara się jasno wyjaśnić źródła finansowania Państwa Islamskiego oraz pokazuje na czym polega wojna medialna prowadzona przez czołowych bojowników. W obliczu ataku terrorystycznego, najbardziej zaciekawił mnie rozdział „Państwo Islamskie a Francja”, w którym autor dość szeroko opisuje działania francuskich dżihadystów w PI, a także niemoc i brak jakichkolwiek reakcji ze strony rządu. Dziennikarz podkreśla, że wojna PI wchodzi na nowy poziom – jest to nowoczesna propaganda z wykorzystaniem mediów, szczególnie Internetu.

Swoistego smaczku tej książce dodaje fakt, że tajemniczymi źródłami Laurenta są przeciwnicy Państwa Islamskiego, ale również jego sympatycy. To właśnie oni dostarczają tych najcenniejszych informacji, które umiejętnie wykorzystał autor.

Podsumowanie: Samuel Laurent chciał ukazać Państwo Islamskie w całej okazałości, jednak w niektórych aspektach odczuwałam niedosyt. Temat jest naprawdę ciekawy, szczególnie, że ostatnio aktywność PI stała się dość widoczna. Sama pozycja jest dla osób, które interesują się tym tematem i posiadają podstawowe informacje o kalifacie. W innym przypadku, czytelnik może się zanudzić, albo zrazić do tego typu publikacji.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.