19 marca 2016

A. Stankiewicz, K. Przewrocka, M. Rostowska, R. Kubiak - "Kukiz. Grajek, który został graczem i inne"

Autorzy: Andrzej Stankiewicz, Karolina Przewrocka, Małgorzata Rostowska, Roman Kubiak
Tytuł: "Kukiz. Grajek, który został graczem"
Seria: Reportaż polski
Liczba stron: 192
Premiera: 3 września 2015
Wydawca: Wydawnictwo Fabuła Fraza„Kukiz. Grajek, który został graczem”
Paweł Kukiz to niezwykle intrygująca osoba. Autor reportażu na kilkudziesięciu stronach przedstawił krótką biografię artysty od dorastania w konserwatywnym domu, przez tworzenie muzyki i kontrowersyjne piosenki, a skończywszy na karierze politycznej. W tekście znajdziemy liczne wypowiedzi Kukiza i jego ojca, które idealnie uzupełniają historię artysty. Stankiewicz ukazał muzyka jako człowieka pełnego sprzeczności, który nieustannie zmienia zdanie, co było najczęściej widoczne w jego poparciu dla poszczególnych partii. Osoba, która dawniej walczyła z politykami i głoszonymi ideami stała się częścią tego systemu, a autor reportażu stara się poukładać tę wiedzę, aby przekazać ją nam w czytelny sposób.

„Rafi Eitan. Najsłynniejszy agent Mosadu. Człowiek, który złapał Eichmanna”
Reportaż Karoliny Przewrockiej skupia się na osobie Rafiego Eitana, który w 1960 roku był szefem akcji Mosadu, w wyniku której schwytano nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna. Autorka starała się przybliżyć przebieg służby Eitana, zwłaszcza, że Izraelczyk nie jest skory do rozmów o swojej przeszłości. Z pewnością mężczyzna jest uważany w ojczyźnie za bohatera narodowego, jednak czytając reportaż wydawało mi się, że jest to człowiek, dla którego zabójstwo to nic nadzwyczajnego. Odrobinę mnie to przeraża, jednak patrząc na całość jako reportaż, to można powiedzieć, że Autorka wykonała naprawdę kawał dobrej roboty!


„Ksiądz Paweł zrzuca sutannę”
Autorką trzeciego reportażu jest dr Małgorzata Rostowska. Przedstawia on historię Pawła, który po kilku latach posługi kapłańskiej postanowił zrzucił sutannę. Nie, nie dlatego, że jest gejem, pedofilem, czy ma gromadkę dzieci. O nie! Jednak nie obyło się bez kontrowersji. Paweł opowiada o latach spędzonych w seminarium, następnie byciu wikariuszem w pierwszych parafiach, jednak na każdym kroku można wyczuć rozgoryczenie i rozczarowanie, że nikt mu nie pomógł, gdy ten walczył sam ze sobą. Wszystko to spowodowało, że mężczyzna załamał się i zmienił nie do poznania. Niezwykle szczera spowiedź człowieka, który miał pomagać innym, a sam tejże pomocy nie uzyskał od nikogo – od przełożonych w seminarium, proboszczów, a nawet od biskupa. 

„Parszywi z Banditenstadt”
Ostatni reportaż opowiada o żołnierzach Armii Krajowej, którzy zaraz po II wojnie światowej przeszli do działań partyzanckich pod Radomskiem. Ich działalność sprawiła, że wszyscy jej członkowie byli prześladowani przez komunistyczne władze. Jednak nie ograniczyło się to jedynie do partyzantów, ale również do miejscowej ludności, którzy im pomagali. Autor dokładnie opisuje przebieg prześladowań i pozwala by fakty, które do niedawna były zapomniane wyszły na światło dzienne.


Podsumowanie: Nieczęsto sięgam po reportaże. Dlaczego? Ponieważ obawiam się języka, jakim posługują się niektórzy pisarze. Do tego zbioru czterech artykułów również podeszłam z rezerwą, ponieważ do końca nie wiedziałam czego się spodziewać. Tymczasem dostałam kilka porządnie napisanych reportaży, z czego ten autorstwa dr Małgorzaty Rostowskiej spodobał mi się najbardziej. Historia Pawła jest pełna różnorakich emocji i myślę, że właśnie to zaważyło na mojej decyzji. Inne również były dobre, jednak nie wciągnęły mnie na tyle, bym chciała do nich wrócić. 

Kukiz [Roman Kubiak, Karolina Przewrocka, Małgorzata Rostowska, Andrzej Stankiewicz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.