6 kwietnia 2016

Jandy Nelson - "Oddam Ci słońce"

Autor: Jandy Nelson
Tytuł: "Oddam ci słońce"
Liczba stron: 374
Premiera: 12 sierpnia 2015
Wydawca: Moondrive

"Kiedy spotykasz pokrewną duszę, to tak jakbyś wszedł do domu, w którym już kiedyś byłeś - rozpoznajesz meble, obrazy na ścianach, książki na półkach, zawartość szuflad: znalazłbyś tam drogę nawet po ciemku"

Jude i Noah to bliźniaki, jednak ich podobieństwo jest widoczne tylko na zewnątrz. Noah jest nieśmiały i niesamowicie wrażliwy, posiada duszę artysty i wszystko co widzi przelewa na kartki papieru. Ma talent, który sprawia, że jest wyjątkowy. Jude wydaje się być jego przeciwieństwem – dusza towarzystwa, buntowniczka, która lubi ryzyko. W dzieciństwie byli nierozłączni, jednak z czasem dystans pomiędzy nimi zaczął się powiększać. Czy rodzeństwo będzie w stanie sobie wybaczyć i zapomnieć o wszelkich krzywdach, jakie doznali?


„Czasem człowiekowi wydaje się, że coś wie, wie na pewno, a potem się okazuje, że nie wie nic.”

„Oddam Ci słońce” intrygowało mnie od jakiegoś czasu. Piękna dwustronna okładka, z jednej strony dziewczyna, z drugiej chłopiec, a zwięzły i tajemniczy opis jedynie zwiększał moje zainteresowanie. Po książkę sięgnęłam dopiero pół roku po premierze, gdy fala zachwytów opadła. Byłam ciekawa, czy na mnie również ta pozycja wywrze takie wrażenie, jak na innych. Wszędzie, gdzie bym nie zajrzała, same pozytywne opinie, dopiero recenzja Kasi ze Świata Kasiencjusza sprawiła, że w mojej głowie pojawiły się wątpliwości. W powieści występuje dwóch narratorów: 13-letni Noah i 16-letnia Jude. Chłopiec opowiada wydarzenia z przeszłości, zaś jego siostra skupia się na teraźniejszości. Już na wstępie można zauważyć, że autorka postanowiła skonfrontować dwie odmienne wersje wydarzeń, które podzieliły rodzeństwo. Do około 150 strony lektura tej pozycji była dla mnie koszmarem. Nie mogłam się zebrać w sobie, by siąść i przeczytać ją, bo najzwyczajniej w świecie mnie to męczyło. Całkowicie oderwane od siebie zdarzenia sprawiły, że powieść wydawała mi się chaotyczna i nie do końca rozumiałam zamysł Autorki. Jednak im dłużej czytałam, tym coraz więcej światła padało na wspólny mianownik, a wtedy losy Jude i Noaha pochłonęły mnie. Nie byłam w stanie odłożyć książki, dopóki nie przeczytałam ostatniej strony. Dawno nie miałam do czynienia z tak umiejętnie skonstruowaną fabułą. Spodobała mi się niecodzienna budowa „Oddam ci słońce”, jednak dla mnie dużym minusem były  przydługie rozdziały. O ile losy Noaha czytałam w ekspresowym tempie, to historia Jude początkowo była dla mnie niezwykle męcząca.  Poza tym bardzo podobał mi się styl pisania Autorki. Lekki, prosty język, który bez najmniejszych problemów trafi do każdego. Plastyczność języka niejednokrotnie sprawiała, że na własnej skórze odczuwałam emocje przeżywane przez bohaterów. Moim ulubionych bohaterem jest nie kto inny, jak Oscar, który skradł moje serce. Tajemniczy 19-latek z angielskim akcentem, z tatuażem, jeżdżący na motorze, kochający fotografię - ciekawa postać, która dodaje powieści kolorytu.

„To było zarazem dobre i złe. Miłość buduje i niszczy. Tak samo uparcie daje radość i łamie serce.”

Minusy? Cóż, kilka z pewnością się znajdzie. Pierwszym z nich są wcześniej wspomniane przydługie rozdziały, które na samym początku mnie irytowały. Ponadto zakończenie jest dość przewidywalne i o ile powieść jako całość bardzo mi się podobała, to zakończenie mnie nie zachwyciło. Liczyłam na coś, co zwali mnie z nóg, coś, co sprawi, że po lekturze będę rozerwana emocjonalnie, a tutaj mi tego zabrakło. 

Okładki: polska/amerykańska/angielska/słowacka/rosyjska - która najlepsza?

Podsumowanie: „Oddam ci słońce” to jedna z najlepszych książek jakie do tej pory czytałam. Słodko-gorzka historia bliźniaków, która wzbudza skrajne emocje. Pokazuje, że nawet najmniejsze kłamstwo może wpłynąć na nasze życie i sprawić, że pomiędzy nami i naszymi najbliższymi pojawi się gruby mur. Niewątpliwie jest to powieść z głębokim przesłaniem, dlatego nieważne ile masz lat – sięgnij po nią! Wierz mi lub nie, ale znajdziesz coś dla siebie.
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.