6 maja 2016

Anna Litwinek - "Czarownica"

Autor: Anna Litwinek
Tytuł: "Czarownica"
Liczba stron: 400
Premiera: 14 marca 2016
Wydawca: Wydawnictwo Znak

Sonia Hunamska to prawie 30-letnia dziennikarka lokalnej gazety, która swój wolny czas poświęca na pisanie artykułów i poszukiwanie tematów, które zainteresują czytelników. Kobieta prowadzi zwyczajne życie, jednak wszystko się zmienia kilka dni przed jej trzydziestymi urodzinami. Zaczynają ją dręczyć koszmary, ma przewidzenia, z niewiadomych przyczyn traci przytomność – wszystko to powoduje, że ogarnia ją coraz większy niepokój. Dodatkowo zmaga się z ciotką, która przypomina jej, że na podobne dolegliwości cierpiała matka dziewczyny, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach krótko po swoich trzydziestych urodzinach. Gdy wychodzi na jaw, że odziedziczyła po niej umiejętności magiczne, wszystko wskazuje na to, że najgorsze już za nią. Jednak tajemne moce to tylko wierzchołek góry lodowej, przez który Sonia może znaleźć się w poważnych tarapatach. Czasy średniowiecza już dawno minęły i czarownic nie pali się na stosach, ani nie wrzuca do rzek, ale Inkwizycja nie śpi i nadal wypatruje jakichkolwiek oznak magii..


Anna Litwinek to pisarka i malarka, która, jak sama przyznaje, każdy grosz ze sprzedaży swoich książek przeznaczy na zakup wymarzonego samolotu. „Czarownica” to jej debiut literacki.

Muszę przyznać, że do tej pory moją jedyną stycznością z szeroko ujętą magią była lektura Harry’ego Pottera, dlatego już po przeczytaniu opisu wiedziałam, że ta powieść ma w sobie to „coś”. Poza tym spójrzcie na okładkę – czy nie przyciąga Waszego wzroku?

„Czarownica” od samego początku przenosi nas w tajemniczy świat magii, w którym czynności, które uznajemy za zabobony, mają znaczenie, a bóstwa czerpiące swoją moc z natury dochodzą do głosu. To, w połączeniu z ciekawą sprawą, w której główną rolę odgrywają wampirze groby znalezione niedaleko kościoła, sprawia, że powieść czyta się naprawdę przyjemnie i w ekspresowym tempie. Wszystkie wątki przeplatają się ze sobą i tworzą jedną spójną całość. Muszę przyznać, że najbardziej bałam się tego, jak pani Litwinek przedstawi magię, jednak po kilkudziesięciu stronach odetchnęłam z ulgą. Po konstrukcji całej historii i opisach zjawisk nadprzyrodzonych widać, że Autorka skrupulatnie przygotowała się do pisania, przemyślała koncepcję i stworzyła coś niesamowitego. Ponadto, język powieści jest niezwykle plastyczny. Anna Litwinek zadbała o detale, dzięki którym bez najmniejszych problemów możemy przenieść się do miasta i podążać śladami bohaterów. Razem z Sonią poznajemy jej dar i spuściznę, która może okazać się czymś niebezpiecznym. 

Dopełnieniem dobrze skonstruowanej fabuły powieści jest kreacja głównej bohaterki – Sonii Hunamskiej. Autorka stworzyła ciekawą postać. Odważna i niezależna dziennikarka, która nie da sobie w kaszę dmuchać i pomimo czyhającego niebezpieczeństwa, chce poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Przypomina mi Larę Croft, która poza inteligencją i charyzmą, posiada również zdolności magiczne.

Podsumowanie: „Czarownica” to powiew świeżości w polskiej literaturze. Jest to opowieść o wierze, dążeniu do poznania samego siebie, a także o realizacji marzeń. Książka łączy w sobie elementy literatury obyczajowej, fantastyki oraz kryminału/sensacji, dzięki czemu nawet nie spostrzegłam kiedy dotarłam do ostatniego rozdziału. Dla osób, które lubią wierzenia słowiańskie, wartką akcję oraz charyzmatyczne bohaterki, lektura tej powieści będzie nie lada gratką ;)

Za możliwość przeczytania tej książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak i portalowi BookHunter, gdzie również znajdziecie moją recenzję: [klik]


Książka bierze udział w wyzwaniach:
* Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!
* czytam opasłe tomiska,
* wyzwanie Klucznik: rodzinne historie

Czarownica [Anna Litwinek]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.