6 lipca 2016

Ann Brashares - "Nigdy i na zawsze"

  Autor: Ann Brashares
  Tytuł: "Nigdy i na zawsze"
  Liczba stron: 352
  Premiera: 2012
  Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

  Nigdy i na zawsze [Ann Brashares]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
„Kochaj, kogo kochasz, dopóki go masz. Tylko tyle możesz zrobić. Pozwól mu odejść, kiedy trzeba. Jeśli umiesz kochać, nigdy nie zabraknie Ci miłości.”


Lucy pochodzi z małego miasteczka, gdzie wiedzie spokojne życie. Jej jedyną słabością jest Daniel – intrygujący kolega ze szkoły. Jest typowym outsiderem, jednak coś w nim przyciąga dziewczynę. Zakończenie szkoły zamyka pewien okres ich życia. Jak potoczą się ich dalsze losy?

Ann Brashares to amerykańska pisarka, która rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem od „Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów”. Seria została przyjęta z entuzjazmem, dlatego Autorka powróciła z kolejnymi książkami. Jedną z nich jest właśnie „Nigdy i na zawsze”. Pomimo tworzenia powieści, Brashares nie zrezygnowała z pracy na stanowisku redaktorki w branży wydawniczej. 

Zanim sięgnęłam po tę powieść, naczytałam się wielu pozytywnych opinii, które wychwalały ją praktycznie po niebiosa. Właśnie przez to moje oczekiwania wobec tej pozycji były naprawdę duże. Pomysł na fabułę był naprawdę fajny. Kolejne wcielenia Daniela i Sophie/Lucy są naprawdę dobrze skonstruowane, dzięki czemu można dostrzec, że są dla siebie stworzeni i łączące ich uczucie jest silniejsze od śmierci… Akcja toczy się dwutorowo – Lucy przedstawia nam zdarzenia współczesne, zaś Daniel opowiada o swoich kolejnych wcieleniach, w których poszukuje swojej ukochanej. Jednak to, co dobre szybko się kończy… Tempo powieści wlecze się jak ślimak, dopiero w końcówce zaczyna się coś dziać i robi się ciekawie, jednak samo zakończenie wydaje się być naciągane, a jednocześnie pozostawia pole do popisu dla wyobraźni Czytelników. 

„Myśli były niczym. Wspomnienia były niczym. Nie można było ich dotknąć. Nie zajmowały czasu. Wszystkie mogłyby się zmieścić na czubku szpilki. W ciągu kilku sekund można było poddać w wątpliwość cały świat.”

Podsumowanie: Historia przedstawiona w „Nigdy i na zawsze” pokazuje, że pomimo rozwoju technologicznego, uczucia są sferą życia, która w ogóle się nie zmienia. Miłość jest miłością i nią pozostanie, mimo wielu zmian, które zachodzą w naszym otoczeniu. Takie przesłanie płynie z tej powieści, która ma potencjał, jednak wykonanie nie do końca przypadło mi do gustu. 

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.