16 sierpnia 2016

Nadia Hashimi - "Afgańska perła"

  Autor: Nadia Hashimi
  Tytuł: "Afgańska perła"
  Liczba stron: 480
  Premiera: 22 października 2015
  Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

Afgańska perła. Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie [Nadia Hashimi]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Fabuła książki skupia się na losach dwóch kobiet: Rahimy i Szekiby. Dzieli je ponad sto lat, jednak ich historie są do siebie bardzo podobne.  Rahima wychowuje się w tradycyjnej arabskiej rodzinie, gdzie islam odgrywa niezwykle ważną rolę. Jako jedna z pięciu córek przybiera imię Rahim i staje się bacza posz, czyli dziewczynką, która udaje chłopca. Jednak nie trwa to długo – w wieku 13 lat, ona i jej dwie siostry, Szahla i Parwin, zostają wydane za mąż za mężczyzn związanych z działaniami wojskowymi na terenie Afganistanu. Od tego momentu życie Rahimy zmienia się nie do poznania. Czy dziewczyna odnajdzie się w roli żony?
Historia Szekiby zaczyna się blisko sto lat przed narodzinami Rahimy. Oszpecona dziewczyna jest tolerowana jedynie przez rodziców i rodzeństwo, które umiera w wyniku epidemii w wiosce. Wkrótce po śmierci braci i sióstr odchodzą jej rodzice i Szekiba pozostaje sama. Trafia do rodziny swojego ojca, która traktuje ją jak niewolnicę, następnie oddają ją na służbę człowiekowi, któremu są winni pieniądze, a ten chcąc przypodobać się królowi przekazuje ją w „podarunku”. Dziewczyna trafia do Kabulu, gdzie staje się strażniczką haremu króla. Czy jej tułaczka dobiegła końca?

„Afgańska perła” to debiutancka powieść Nadii Hashimi. Autorka urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, dokąd trafili jej rodzice po opuszczeniu Afganistanu w latach 70. XX wieku. Afgańska historia oraz kultura są dla niej bardzo ważne, dlatego po powrocie z pierwszej wizyty w ojczyźnie przodków, napisała powieść, której akcja rozgrywa się właśnie w tym kraju.

Czasem trzeba wyjść z tłumu, przekroczyć granicę. Zdobyć się na odwagę i wyciągnąć ręce po szansę, jeśli się czegoś bardzo pragnie.

„Afgańska perła” to historia dwóch silnych kobiet, które w swoim życiu przeszły niejedno. Każda z nich chciała mieć wpływ na swoje życie, na przyszłość i nie mogły patrzeć na bierność mężczyzn, którzy ich otaczały. Przed sięgnięciem po tę książkę poczytałam co nieco o kobietach w islamie, jednak to, co dostałam w powieści jest nie do opisania. Na przestrzeni ponad stu lat sytuacja kobiet nie uległa dużej zmianie. Nadal są poniżane, bite, gwałcone i traktowane jak niewolnice, jednak dla kobiet z krajów muzułmańskich to normalne i wiele z nich żyje w przeświadczeniu, że ich rola ogranicza się jedynie do usługiwania mężowi. Autorka dokładnie oddała realia Afganistanu, a zwłaszcza tamtejszej kultury. Najciekawszym jej przejawem był dla mnie bacza posz, czyli dziewczynka przebrana za chłopca. Tradycję tą stosowano jedynie w rodzinach, w których urodziły się jedynie dziewczynki.

Główne bohaterki – Rahima i Szekiba – to nieliczne przedstawicielki płci pięknej, które chciały zawalczyć o życie, prawdziwe życie. Ich determinacja i gotowość na poświęcenie są godne uwagi. Uważnie śledziłam losy bohaterek, kibicowałam każdej z nich, wierzyłam w to, że w końcu wyrwą się spod władzy butnych mężczyzn i odnajdą swoje miejsce na ziemi. Ich historia wstrząsała mną niejednokrotnie, a okrucieństwo i brutalność, które napotykały na swojej drodze są nie do opisania. Zdaję sobie sprawę z tego, że losy Rahimy i Szekiby to fikcja literacka, jednak w krajach muzułmańskich wiele kobiet przeżywa to samo. Nie mogę uwierzyć, że w XXI w. coś takiego spotyka ludzi..

Podsumowanie: Historia opisana w powieści Nadii Hashimi jest fikcyjna, jednak inspiracją dla niej były setki prawdziwych opowieści kobiet. Losy Rahimy i Szekiby wstrząsnęły mną i po przeczytaniu książki nie mogłam się pozbierać. Powieść nie należy do łatwych w odbiorze, jednak nie przeraźcie się jej objętością. Mimo trudnego tematu napisana jest ona prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją niesamowicie szybko. Jeżeli interesuje Was kultura arabska i nie boicie się kontrowersyjnych tematów, to pozycja dla Was.


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję bardzo Wydawnictwu Kobiecemu oraz Portalowi Bookhunter, gdzie również możecie znaleźć moją recenzję:
  [klik]
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.