29 września 2016

Katarzyna Bonda - "Lampiony"

  Autor: Katarzyna Bonda
  Tytuł: "Lampiony"
  Seria: Cztery żywioły Saszy Załuskiej, t.III
  Liczba: 640
  Premiera: 28 września 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Muza

Lampiony [Katarzyna Bonda]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
  Po wydarzeniach w Hajnówce, Sasza Załuska zostaje przyjęta do gdańskiej policji. Jej pierwszym zadaniem jest stworzenie profili podpalacza i bombera, którzy grasują w Łodzi. Miasto zmaga się z falą pożarów i wybuchów, które z dnia na dzień przybierają na sile. Wszystko wskazuje na to, że ktoś postanowił na własną rękę oczyścić ulice. Towarzyszą temu liczne napady na tle seksualnym i homofobicznym, a także wyłudzenia dużych sum pieniędzy od starszych ludzi. Jakby tego było mało, zaczynają krążyć plotki, jakoby w mieście działała komórka terrorystów ISIS, przez co mieszkańców ogarnia jeszcze większa panika. Na profilerkę czyha wiele niebezpieczeństw, a jej zadanie nie należy do najłatwiejszych. Wielość poszlak i „ślepych uliczek” sprawia, że trudno trafić na właściwy trop. Kto stoi za tym wszystkim? 

Katarzyna Bonda to jedna z najpopularniejszych polskich autorek. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka, co doskonale widać w warsztacie pisarki. Na swoim koncie ma trylogię z Hubertem Meyerem, jednak największą popularność przyniosła jej seria „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Poszczególne tomy tego cyklu otrzymały wiele nagród, zarówno w Polsce, jak i za granicą, a prawa do wydań zakupiły największe wydawnictwa na świecie, w tym Hodder&Stoughton oraz Random House. 

Za sprawą „Lampionów” przenosimy się do Łodzi, w której pełno przestępców wszelakiego kalibru - począwszy od drobnych złodziejaszków i wyłudzaczy haraczy przez fałszerzy aż po podpalaczy na dużą skalę oraz bomberów. Łódź, niczym Gotham City, zostało pochłonięte przez falę zbrodni, z którymi organy ścigania nie potrafią sobie poradzić. Autorka umiejętnie kreśli wizję miasta, w którym niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Początkowo można odczuwać zagubienie - Bonda prezentuje kilka historii, które wydają się nie mieć wspólnego mianownika, a jeżeli dodamy do tego jeszcze wielu niejednoznacznych bohaterów, dostajemy powieść, w której czasami dość trudno się odnaleźć, ale nie martwcie się, z każdą kolejną stroną jest coraz lepiej. Na kartach powieści Autorka przemyciła problemy, z którymi zmaga się współczesny świat: zamachy terrorystyczne, wszechobecna przestępczość, antysemityzm, homofobia, korupcja i nepotyzm. 

Wydawać by się mogło, że podpalacz, bomber, komórka terrorystów ISIS i wielu, wielu innych przestępców w jednym mieście sprawi, że akcja będzie pędzić jak szalona, że nie będę mogła się oderwać od lektury powieści… Tymczasem przez większą część „Lampionów” nudziłam się, czekałam na jakiś dreszczyk emocji, nagły zwrot akcji, jednak na to musiałam dość długo czekać… Za to w trzeciej części tetralogii poznajemy więcej szczegółów życia prywatnego profilerki. Wiele w nim zawirowań, główna bohaterka będzie miała twardy orzech do zgryzienia.  

Podsumowanie: „Lampiony” to bardzo dobra powieść, jednak nie najlepsza w tej serii. Ciekawe tło, widać, że Autorka jak przystało na dobrą dziennikarkę zrobiła świetny research, a teksty Zeusa, które pojawiły się w książce były dla mnie miłym zaskoczeniem. Lekki zawód spowodowany wolno rozwijającą się akcją rekompensuje mi zakończenie, które sprawia, że z niecierpliwością będę wyczekiwać na finał cyklu. Zarówno ci, którzy lubią twórczość Bondy, jak i ci, którzy zaczynają dopiero przygodę z jej prozą, mogą odczuć mały niedosyt. Niemniej jednak, polecam, bo to kawał dobrego kryminału :)

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu MUZA oraz Business&Culture :)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.