9 września 2016

Małgorzata Garkowska - "Układanka z uczuć"

  Autor: Małgorzata Garkowska
  Tytuł: "Układanka z uczuć"
  Liczba stron: 328
  Premiera: 22 sierpnia 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Układanka z uczuć [Małgorzata Garkowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Historia Agnieszki przypomina bajkę. Dziewczyna chcąc dorobić, pozuje do jednego z obrazów, które następnie zostają wystawione na wernisażu. Paweł Rajewski, bogaty biznesmen, zachwyca się kobietą z obrazu i korzystając ze swoich znajomości, zdobywa dane modelki. Ich znajomość rozwija się w ekspresowym tempie i niebawem stają na ślubnym kobiercu, jednak to dopiero początek historii Agnieszki pochodzącej ze wsi na Zamojszczyźnie i Pawła, syna znamienitego prawnika. Jak dziewczyna odnajdzie się w nowym miejscu?

Małgorzata Garkowska to pochodząca z Płocka matka trójki dzieci. Do tej pory publikowała swoje utwory w zbiorach wierszy. Jej twórczość można było również przeczytać na portalu internetowym Szortal oraz w czasopismach internetowych „Weryformat” i „Drabble na niedzielę”. „Układanka z uczuć” to jej debiutancka powieść, która została wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Zanim sięgnęłam po tę książkę, zachwycałam się okładką. Tak naprawdę jest ona tajemnicza i w połączeniu z tytułem sprawia, że czytelnik nie wie co końca co go czeka w środku. Czy będzie to ckliwy romans? A może przewidywalna obyczajówka lub jakiś dramat? Może właśnie to spowodowało, że nie miałam za dużych oczekiwań względem tej powieści. Zaczęło się banalnie – historia inspirowana bajką o Kopciuszku, nic specjalnego. Tymczasem pod pozornie prostą i nieskomplikowaną opowieścią kryje się historia z życia wzięta, w której nic nie jest albo czarne, albo białe, a bohaterom towarzyszy cała gama emocji – od euforii i pożądania, przez obojętność, aż po depresję i rozpacz. Ponadto, główni bohaterowie zmagają się z trudnymi wyborami, które nie zawsze wnoszą coś dobrego do ich życia. Powieść w pośredni sposób pokazuje, iż błądzenie jest rzeczą ludzką, jednak każda decyzja, nawet błędna, niesie za sobą następstwa, z którymi trzeba się zmierzyć.


Poza przejmującą historią, mocnym punktem powieści są kreacje głównych bohaterów, którzy nie są oderwani od rzeczywistości. Agnieszka i Paweł (a także szereg innych drugoplanowych bohaterów) to postacie z krwi i kości. Ona – pochodząca z małej miejscowości, nieśmiała, zahukana, często niezdecydowana, oddana mężowi, a z drugiej strony On – zamożny, pochodzący z dobrej rodziny, pewny siebie, zazwyczaj despotyczny, lubi gdy wszystko toczy się zgodnie z jego planami. Kreacje bohaterów są świetnie skonstruowane, nie mamy tutaj do czynienia z nijakimi postaciami, które nic nie wnoszą do historii. Mimo tego, nie potrafiłam się przemóc, by polubić Agnieszkę i Pawła. Jej naiwność, wieczne podporządkowanie się mężowi, a także płaczliwość powodowały, iż wzbierał we mnie coraz większy gniew, zaś postawa mężczyzny i jego pewność siebie odpychały mnie od niego.

Dodatkowym atutem powieści jest język. Prosty, a zarazem plastyczny. Wszystko znajduje się na swoim miejscu, nie ma zbędnych opisów, które wywoływałyby znużenie u czytelnika, a w dialogach nie czuć sztywności, ani patosu, dzięki czemu książkę czyta się w ekspresowym tempie.

Podsumowanie: Jestem mile zaskoczona „Układanką z uczuć”. Prosta historia rodem z bajki po ślubie przekształca się w dramat, co odzwierciedla niejedną historię z życia wziętą. Autorka jest świetną obserwatorką, potrafiła przenieść na karty powieści sprawy, które dotyczą wielu kobiet. Miłość, niepewność, tęsknota, pożądanie, potrzeba bycia kochanej, trudne wybory – z tym zmaga się każda z nas. „Układanka z uczuć” porywa, powoduje, że czytelnikiem targają emocje i nie sposób się od ich uwolnić nawet po skończeniu powieści. Jeżeli tak wygląda debiut powieściowy tej Autorki, to nie mogę się doczekać kolejnych utworów, które wyjdą spod pióra Małgorzaty Garkowskiej :)

Za możliwość przeczytania powieści "Układanka z uczuć" bardzo dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka oraz portalowi BookHunter, gdzie również możecie przeczytać moją opinię nt. książki ---> KLIK
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.