20 września 2016

Marcin Hybel - "Ballada o przestępcach"

  Autor: Marcin Hybel
  Tytuł: "Ballada o przestępcach"
  Liczba stron: 462
  Premiera: 31 sierpnia 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Czwarta Strona

  Ballada o przestępcach [Marcin Hybel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

XIV-wieczna Anglia. Gęste puszcze, leśne trakty – niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Rodzina cyrkowców wędruje do Londynu na dzień świętego Tomasza. W drodze do stolicy zostają napadnięci – wszyscy, z wyjątkiem dwóch chłopców, zostają zamordowani. Bandyci zabierają braci do miasta, gdzie wciągają ich do przestępczego świata, którzy rządzi się swoimi prawami. Przechodzą kompleksowe szkolenie żebracze, dzięki któremu z dnia na dzień stają się coraz bardziej przydatni dla gildii. Jednak los ich nie oszczędza – po pewnym czasie bracia zostają rozdzieleni. Starszy, William, zdolny akrobata, szkolony jest na złodzieja, zaś jego młodszy brat Gilbert, pod okiem zakonników uczy się jak zostać skutecznym mordercą. Jak potoczą się losy chłopców?

Marcin Hybel od najmłodszych lat zajmuje się pisaniem. W swojej twórczości nie ogranicza się do jednego gatunku literackiego. „Ballada o przestępcach” to trzecia powieść w jego dorobku pisarskim. 

Powieść opowiada o losach dwóch braci, którzy po porwaniu muszą się odnaleźć w nowym środowisku, jakim jest gildia królewska. Większość fabuły skupia się na starszym bracie, Williamie, który uczy się sztuki złodziejskiej, jednak młodszy, Gilbert, również odgrywa ważną rolę. Pierwszy z nich, pomimo wyuczonej profesji, w ważnych momentach kieruje się sumieniem i sercem, przez co zaskarbił sobie moją sympatię. Jego młodszy brat, szkolony na zabójcę, jest doskonałym przykładem na to, jak ciężki był okres średniowiecza, kiedy to nawet mały, urodziwy chłopiec mógł być poświęcony dla większego dobra. Zepsucie kleru, wszechobecna brutalność i agresja – właśnie z tym muszą zmierzyć się bracia. Chcąc przetrwać muszą dostosować się do nowego środowiska, stać się silnymi i bezwzględnymi mężczyznami.


Fabuła od samego początku wciąga, a tempo akcji nie zwalnia ani na moment, przez co każdy, nawet najbardziej wymagający czytelnik, nie odczuje znużenia. Ogromną zaletą powieści jest styl pisania autora. Marcin Hybel za pomocą prostego języka nakreślił realistyczny obraz XIV-wiecznego Londynu. Nie owija w bawełnę, nie boi się używać wulgaryzmów, a wszystko to w imię oddania brutalnych realiów średniowiecznej Anglii. 

Podsumowanie: „Ballada o przestępcach” to świetna powieść przygodowa osadzona w realiach średniowiecznej Anglii. Czyta się ją rewelacyjnie, a wartka akcja oraz styl autora sprawia, że jej lektura zajmuje raptem kilkanaście godzin. Właśnie dzięki takim powieściom coraz bardziej przekonuję się do twórczości rodzimych pisarzy. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania powieści bardzo dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona :)

Powieść bierze udział w wyzwaniu:
* pod hasłem,
* cztery pory roku,
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.