3 września 2016

Remigiusz Mróz - "Rewizja"

  Autor: Remigiusz Mróz
  Tytuł: "Rewizja"
  Seria: Joanna Chyłka, t.III
  Liczba stron: 624
  Premiera: 16 marca 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Czwarta Strona

  Rewizja PRZEDSPRZEDAŻ [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

  Życie Joanny Chyłki wywróciło się do góry nogami. Z jednej z najlepszych kancelarii trafiła do punktu w centrum handlowym, gdzie udziela porad prawnych za jedyne 49 zł. Tymczasem Kordian Oryński, po zakończeniu sprawy zaczyna się piąć do góry po szczeblach prawniczej kariery w kancelarii. Ich drogi przecinają się po raz kolejny w chwili, gdy Chyłka postanawia zostać obrońcą Roma, który jest oskarżony o zabójstwo własnej żony i córki celem uzyskania ubezpieczenia, które wynosi… milion złotych, a Zordon ma za zadanie nie dopuścić do wypłacenia owej kwoty. Batalia w sądzie trwa w najlepsze, a wszystko to podsycane jest medialną nagonką na oskarżonego. Kto wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku? 

Remigiusz Mróz to autor, po którego książki sięgam w ciemno. Doktor nauk prawnych, zapalony biegacz, który nie wyobraża sobie dnia bez napisania chociażby kilkunastu zdań. Każda z jego powieści ma w sobie to „coś”, co sprawia, że wszystko inne rzucam w kąt i skupiam się jedynie na czytaniu. Po genialnej „Kasacji” i odrobinę słabszym „Zaginięciu”, sięgnęłam po „Rewizję”. Nie ukrywam, moje oczekiwania względem trzeciej części serii o Joannie Chyłce były naprawdę duże.

*****

Fabuła powieści skupia się na okrutnym morderstwie dwóch kobiet. Sprawa, jak każda inna w książkach Mroza, nie jest prosta. Wiele zwrotów akcji, ślepych uliczek, a sama akcja pędzi jak szalona. Dynamiczność, nieprzewidywalność – to wszystko stało się już znakiem firmowym serii książek o Chyłce, dlatego kolejna zagmatwana sprawa nie jest dużym zaskoczeniem dla czytelnika. Tym razem Remigiusz Mróz poświęca część powieści na przedstawienie historii, kultury oraz dyskryminacji rasowej Romów. Temat dość specyficzny i kontrowersyjny, nie spodziewałam się, że powstanie coś takiego, co będzie się czytać z przyjemnością. Moja dotychczasowa wiedza na temat Cyganów opierała się w dużej mierze na stereotypach, dopiero „Rewizja” pozwoliła mi zgłębić ten temat.

Głównych bohaterów nie trzeba przedstawiać. Joanna Chyłka i Kordian Oryński to wyraziste postacie, których nie sposób pomylić z kimś innym. Prawniczka stacza się, powoli sięga dna, a jej problem z alkoholem pogłębia się z dnia na dzień. Chwilami w ogóle nie przypomina tej twardej „babki”, którą tak polubiłam w poprzednich częściach… Natomiast Kordian zmężniał, stał się bardziej stanowczy, samodzielny i aż miło patrzeć jak rozwija się młody aplikant. Dawniej ta dwójka była nierozłączna, a ich relacja stanowiła dla nas wielką zagadkę. W tej części co prawda nie brakuje ciętych ripost, ale nie ma już tej chemii, tego iskrzenia, które było aż wyczuwalne… Jednak ten mankament rekompensuje mi zakończenie, które po raz kolejny jest mistrzowskie. Po czymś takim grzechem byłoby nie sięgnąć po kontynuację!

Podsumowanie: „Rewizja” jest słabsza w porównaniu do poprzednich części, jednak nie oznacza to, że jest zła. Nie brakuje zwrotów akcji, ciętych ripost, szalonej akcji i starych przyjaciół, których znamy z „Kasacji” i „Zaginięcia”. Jeżeli do tego dołożymy lekkie pióro Remigiusza Mroza, to powstaje nam kolejna powieść, której nie da się zapomnieć. Aż trudno uwierzyć w to, że Autor potrzebował jedynie 3 tygodni, aby napisać to tomiszcze! Myślę, że fani Mroza będą usatysfakcjonowani, aczkolwiek ja odczuwam pewien niedosyt. Mam nadzieję, że „Immunitet”, który czeka już na półce, sprosta moim oczekiwaniom ;)

Ocena: 7/10

Seria Joanna Chyłka:
Kasacja | Zaginięcie | Rewizja | Immunitet | ???
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.