10 października 2016

Matthew Quick - "Wszystko to, co wyjątkowe"

  Autor: Matthew Quick
  Tytuł: "Wszystko to, co wyjątkowe"
  Liczba stron: 256
  Premiera: 14 września 2016
  Wydawca: Wydawnictwo HarperCollins Polska

Wszystko to, co wyjątkowe [Matthew Quick]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Nanette O’Hare to idealna nastolatka – spokojna, świetnie się uczy, gra w piłkę nożną w szkolnej drużynie, z którą zdobywa liczne nagrody, dzięki czemu ma duże szanse na pełne stypendium na studiach. Czego chcieć więcej? Jednak w głębi serca, dziewczyna jest inna, co doskonale widzi jej nauczyciel pan Graves. Daje jej książkę Nigela Bookera „Kosiarza balonówki”, która wywraca jej życie do góry nogami. W końcu do głosu dochodzi buntownicza natura nastolatki. Co z tego wyniknie?

Matthew Quick to jeden z najpopularniejszych autorów powieści młodzieżowych, który w swoich książkach porusza niekiedy naprawdę ważne tematy, jak żałoba, młodzieńczy bunt, samotność. Na swoim koncie ma takie bestsellery, jak „Niezbędnik obserwatorów gwiazd”, „Wybacz mi Leonardzie”, czy „Poradnik pozytywnego myślenia”, na podstawie którego powstał film, gdzie w rolach głównych możemy zobaczyć Bradleya Coopera oraz Jennifer Lawrence. Tym razem autor wraca z kolejną powieścią dla młodzieży – „Wszystko to, co wyjątkowe”.

"A potem któregoś dnia zaczniesz szukać siebie w lustrze i nie będziesz w stanie się zidentyfikować - będziesz widzieć jedynie wszystkich innych. Będziesz wiedział, że zrobiłeś to, czego oni po tobie oczekiwali. Zasymilujesz się. Znienawidzisz się za to, bo będzie za późno."

Na około 250 stronach autor przedstawił historię Nanette O’Hare, która stoi na rozstaju dróg i nie wie do końca kim jest, ani co chciałaby robić w przyszłości. Nastolatka musi zmagać się z tym, że dorośli zaplanowali całą jej przyszłość, wskazali to, co powinna lubić. Niejedna osoba doskonale wie, w jakiej sytuacji znalazła się Nanette. Autor poświęcił dużo miejsca na rozmyślania o rezygnacji – z marzeń, z dążenia do celu, z miłości, z przyjaciół, a także o młodzieńczym buncie, który przybiera różne formy. Treść nie jest łatwa i niekiedy zmusza czytelnika do refleksji, jednak wydaje mi się, że tych wynurzeń jest za dużo na jedną pozycję, przez co w ¾ książki byłam już znudzona i czekałam na moment, kiedy dobrnę do ostatniej strony. Brakowało dynamiki, która spowodowałaby, że przeczytałabym „Wszystko to, co wyjątkowe” w ciągu kilku godzin. 

Dużym plusem powieści z pewnością jest jej język, który jest dostosowany do potencjalnego odbiorcy, którym jest nastolatek. Lekkie pióro, poruszanie problemów, z którymi boryka się współczesna młodzież – to na pewno przekona wielu młodych czytelników, by sięgnąć po tę książkę. Niestety do mnie nie trafia…

Podsumowanie: „Wszystko to, co wyjątkowe” to powieść dla nastolatków, w której niektórzy mogą dostrzec przesłanie, by nie udawać nikogo i być sobą. Mimo tego, fabuła nie porwała mnie. Liczyłam na jakieś „wow”, ale nie dostałam tego i w moim odczuciu książka jest …nijaka. Aczkolwiek możliwe, że fani twórczości Matthew Quicka będą usatysfakcjonowani ;)


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.