29 października 2016

Thomas Morgenstern - "Moja walka o każdy metr"

  Autor: Thomas Morgenstern
  Tytuł: "Moja walka o każdy metr"
  Liczba stron: 240
  Premiera: 13 stycznia 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non

Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr [Thomas Morgenstern]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Każdy ma swoich idoli, których podziwia za piosenki, które tworzą, za książki, które napisali lub za to, że w taki, a nie w inny sposób zapisali się na kartach historii. Jednym z typów ludzi, których podziwiam i szanuję za to, co robią, są sportowcy. Wśród nich znajduje się Thomas Morgenstern, austriacki skoczek narciarski.

Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to

W swojej autobiografii „Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr” Austriak opowiada o karierze sportowej – od pierwszych skoków, po Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Na przestrzeni tych lat przydarzyły mu się cztery wypadki: pierwszy z nich miał miejsce w 2003 roku w Kuusumo, następny w 2009 w Kuopio, a kolejne w 2013 roku – najpierw w Titisee-Neustadt, a potem na skoczni w Kulm. Z każdym kolejnym upadkiem, powrót był trudniejszy, a samo doświadczenie upadku było dla niego przerażające: „To naprawdę przerażające uczucie - lecisz z prędkością 105 kilometrów na godzinę, twój wzrok skupia się na linii oznaczającej wysokość skoczni i nagle wypina ci się narta. Zupełnie jakbyś robił krok, a ziemia nagle osunęła ci się spod nóg i zacząłbyś spadać w przepaść. W powietrzu jest tak, jakbyś leżał na brzuchu w hamaku na wysokości pięciu metrów i nagle sznur się urwał. Jesteś przerażony, nie masz się czego złapać i wiesz, że czeka cię nieprzyjemne zderzenie z podłożem”

Thomas nie owija w bawełnę, pokazuje, że pomimo tego, że dla wielu jest wzorem do naśladowania, on również posiada wady, a lata spędzone na skoczni nauczyły go pokory. Czytając autobiografię Austriaka widać, że poprzez nią autor chciał przekazać uczucia i emocje, które nim targały w najtrudniejszych dla niego momentach, zwłaszcza przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi. Swoistego smaczku dodaje zarys konfliktu między Morgensternem a Gregorem Schlierenzauerem, który napędzał ich obu do nieustannego doskonalenia się. 

Podsumowanie: „Moja walka o każdy metr” to spowiedź Morgensterna, który ścigał się z czasem przed Igrzyskami Olimpijskimi. Jego wola walki i chęć wystąpienia na tak prestiżowym turnieju pokazują, że to człowiek sam sobie tworzy bariery, które następnie musi pokonać. Autobiografia z pewnością będzie nie lada gratką dla fanów tego sympatycznego skoczka, a dla innych doskonałym sposobem na poznanie tego sportu od środka ;)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.