23 września 2016

Amy Harmon - "Prawo Mojżesza"

  Autor: Amy Harmon
  Tytuł: "Prawo Mojżesza"
  Cykl: Prawo Mojżesza, t.I
  Liczba stron: 360
  Premiera: 31 sierpnia 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Editio

Prawo Mojżesza [Amy Harmon]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Jeśli nie kochasz, nikt nie zostaje zraniony. Łatwo odejść. Łatwo pogodzić się ze stratą. Łatwo dać sobie spokój."

W małych miasteczkach nic nie umknie miejscowej ludności. Każdy się zna, każdy wie wszystko o sąsiadach. Levan nie jest inne – każdy mieszkaniec tego miasteczka słyszał niezwykła historię Mojżesza Wrighta, którego matka-narkomanka umieściła w koszu i porzuciła. Chłopiec wraz z wiekiem stwarza coraz większe problemy aż w końcu trafia do swojej babci Kathleen. Wtedy też poznaje bliżej córkę Shepardów, Georgię, która od samego początku jest zaintrygowana innością Mojżesza. Za wszelką cenę próbuje zbliżyć się do niego, jednak za każdym razem chłopiec odpycha ją… Co nim kieruje? Czy Georgia osiągnie swój cel? 

Amy Harmon to amerykańska pisarka, która od najmłodszych lat wiedziała, że pisanie to coś, czym chciałaby się zająć. Mieszkając wśród pól, bez telewizji, jedyną formą spędzania wolnego czasu była zabawa z rodzeństwem oraz czytanie książek. Na swoim koncie ma dziesięć powieści, z czego jedynie dwie zostały wydane w Polsce. „Prawo Mojżesza” rozpoczyna cykl o tej samej nazwie.

"Nigdy nie dostrzegamy tego, co oczywiste, dopóki nie uderzy nas prosto w twarz."

Przed sięgnięciem po tę książkę przeczytałam wiele opinii na blogach oraz na Goodreads.com. Znaczna większość była pozytywna, jednak nadal miałam jakieś wewnętrzne opory. Może wynikało to z tego, że już niejednokrotnie zabierałam się za książkę, o której głośno w blogosferze, a potem okazywała się totalną klapą. Obawiałam się równie tego, że okaże się kolejną powieścią Young Adult, która powiela dobrze znane mi schematy z innych książek. Co prawda nadal mamy do czynienia ze złym chłopcem i dobrą dziewczyną, jednak mimo tego Harmon wniosła coś świeżego, coś, dzięki czemu nie mogłam się od niej oderwać. 

Georgię pociąga to, co nieznane, Mojżesz jest dla niej niczym zakazany owoc, którego pragnie. Czy tak właśnie nie jest w prawdziwym życiu? Że chcemy tego, co jest zakazane? Co jest poza naszym zasięgiem? „Prawo Mojżesza” przedstawia niezwykle realistyczną historię, która mogła przydarzyć się naprawdę. Jedynie dar, który posiada chłopiec jest nawiązaniem do fantastyki, jednak wszystko łączy się w spójną całość. Zgrabne połączenie romansu z elementami paranormalnymi oraz wątkiem kryminalnym wypadło naprawdę dobrze, dzięki czemu od powieści nie można się oderwać. Spodobało mi się to, że mamy do czynienia z dwoma narratorami, dzięki czemu mamy pełny wgląd do historii. Mimo tego, cały czas w głowie tkwiła mi myśl, że ta powieść nie ma szczęśliwego zakończenia. W każdym ruchu bohaterów starałam się dostrzec źródła nieszczęścia, jednak to, co zgotował dla nich los było nie do przewidzenia.


Podsumowanie: „Prawo Mojżesza” to historia dwójki młodych ludzi, którzy starają się odnaleźć samych siebie. Każde z nich kroczy własną ścieżką, które są pełne wzlotów i upadków, a tym, co nadaje ich życiu sens jest.. miłość. Świetna powieść, w której niedociągnięcia w historii miłosnej rekompensuje ciekawie skonstruowany wątek kryminalny. „Prawo Mojżesza” mogę polecić każdemu – nastolatkom, ale także dorosłym. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wierzcie lub nie, ale powieść Wami wstrząśnie i odciśnie swoje piętno.

Za możliwość przeczytania tej powieści bardzo dziękuję Wydawnictwu Helion :)

Cykl Prawo Mojżesza:
Prawo Mojżesza | Pięść Dawida | ???
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.