16 listopada 2016

Artur Górski, Jarosław "Masa" Sokołowski - "Masa o bossach polskiej mafii"

  Autor: Artur Górski, Jarosław "Masa" Sokołowski
  Tytuł: "Masa o bossach polskiej mafii"
  Liczba stron: 256
  Premiera: 3 listopada 2015
  Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

  Masa o bossach polskiej mafii [Artur Górski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
  Już w latach 80. XX wieku mafia pruszkowska wzbudzała lęk, a wszystko za sprawą napadom na tiry wiozące papierosy oraz legalizowanie kradzionych samochodów. Jednak to nie wszystko – członkowie gangu na co dzień zajmowali się również wymuszaniem haraczy, przemytem alkoholu, papierosów, narkotyków, porwaniami i zabójstwami na zlecenie. Jednym z najważniejszych ogniw był współautor książki „Masa o bossach polskiej mafii” Jarosław „Masa” Sokołowski. 

Tym razem członek mafii przybliża nam postacie wielkich bossów pruszkowskich, których pseudonimy budziły strach. Każdy z nich jawi się jako bezwzględny gangster, dla którego liczyły się jedynie pieniądze i szacunek. W rozmowie z Arturem Górskim „Masa” wspomina m.in. Pershinga, z którym działał przez kilka lat, Rympałka, którego bezwzględność była owiana legendą, Barabasza, Parasola i Dzikusa, którzy kierowali mafią. Na kartach książki pojawili się również przedstawiciele gangów zagranicznych, np. z Litwy. „Masa” w swoisty sposób przedstawił pokrótce życiorysy znanych mu bossów i ich wewnętrzne zatargi. Wiele faktów, które przytoczył w tej części cyklu znałam lub kojarzyłam z innej książki – „Masa o porachunkach polskiej mafii”, co sprawiło, że czytanie tej pozycji nie przychodziło mi łatwo. Pomimo niezwykle ciekawej tematyki, nudziłam się, a przebrnięcie do samego końca zajęło mi dość dużo czasu. Miałam wrażenie, że autorzy starają się skupić na ilości, a nie na jakości książki, bo gdyby wyciąć to, co już było wiadome, to prawdopodobnie pozycja skurczyłaby się o kilkadziesiąt stron.

Fajnym dodatkiem jest „Gangsterska galeria wg Masy” na końcu książki. Właśnie tam J. Sokołowski przedstawia krótko, aczkolwiek treściwie sylwetki członków mafii pruszkowskiej i wołomińskiej. 

Podsumowanie: „Masa o bossach polskiej mafii” to dość specyficzna pozycja. Temat jest intrygujący, informacje pochodzą z „pierwszej ręki”, jednak nie do końca jestem przekonana do formy i powielania treści z poprzednich części. Osoby, które interesują się wewnętrzną strukturą mafii na pewno będą usatysfakcjonowane, ale inni mogą być zawiedzeni, czasami nawet znużeni. 

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.