12 listopada 2016

M. L. Stedman - "Światło między oceanami"


Autor: M.L. Stedman
Tytuł: "Światło między oceanami"
Liczba stron: 432
Premiera: 26 października 2016
Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Światło między oceanami [M. L. Stedman]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Światło między oceanami [M. L. Stedman]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Po I wojnie światowej Tom Sherbourne szuka miejsca, gdzie będzie mógł wieść spokojne życie. Pracując jako latarnik przebywa cały czas w samotności, jednak objęcie przez niego latarni na Janus Rock jest początkiem czegoś nowego. Małżeństwo z Isabel pozwala mu zapomnieć o okrucieństwie z jakim spotkał się w czasie wojny, jednak do pełni szczęścia brakuje im dziecka, którego tak bardzo pragnie dziewczyna. Po kilku poronieniach zaczyna wątpić w to, czy kiedykolwiek będzie mogła trzymać w ramionach swoje dziecko. Niespodziewanie los zsyła na Janus Rock łódź z martwym mężczyzną i niemowlęciem. Za namową Isabel, Tom nie zgłasza tego przypadku władzom i tworzą namiastkę rodziny. Jednak oboje zdają sobie sprawę z tego, że ich szczęście jest chwilowe. Wystarczy jedna decyzja, by wszystko to runęło w gruzach….
M. L. Stedman urodziła się i dorastała w Australii. Obecnie mieszka w Londynie. „Światło między oceanami” to jej debiutancka powieść. 

Po powieść M. L. Stedman chciałam sięgnąć odkąd dowiedziałam się o ekranizacji, w której występuje Michael Fassbender i Alicia Vikander. Czytając historię bez najmniejszych problemów mogłam sobie wyobrazić tę dwójkę w roli Toma i Isabel Sherbourne. Fabuła nie jest dynamiczna. Autorka postawiła na plastyczne opisy, detale i emocje, które odgrywają w tej powieści ogromną rolę. M.L. Stedman za pomocą prostego języka pokazuje siłę miłości oraz to, do czego może ona nas popchnąć. Historia Toma i Isabel Sherbourne jest doskonałym przykładem na to, do czego jesteśmy zdolni w imię miłości.  Budują swoje szczęście na cierpieniu kobiety, która jest bliska obłędu z powodu utraty męża i córki. Zdają sobie sprawę, że ich radość i ognisko domowe są iluzją i może się skończyć w każdej chwili. Bohaterowie są zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji i wybierania „mniejszego zła”, ale niezależnie od tego, jakie one są, ktoś na nich ucierpi.


Bardzo podoba mi się to, że Autorka niczego nie idealizuje. Pokazuje wszystko takim, jakie jest. Historia Toma i Isabel, bohaterowie, środowisko w jakim życiu – wszystko to jest oddane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Jednak największym atutem powieści niewątpliwie są emocje, które chwilami są wręcz namacalne. Stedman stworzyła bardzo dobrze skonstruowane portrety psychologiczne bohaterów. Każdy z nich jest wiarygodny i na co dzień muszą się mierzyć ze swoimi słabościami, które niekiedy podcinają im skrzydła. Tom jest typem twardo stąpającego po ziemi człowieka, który nade wszystko ceni sobie spokój. Nie podejmuje decyzji pochopnie, każdą musi przemyśleć. Natomiast Isabel jest młoda, kieruje się uczuciami i niekiedy jej huśtawka nastrojów mnie denerwowała. Nie jestem matką, nie wiem jakie to uczucie, jednak jej zachowanie jest chwilami tak irracjonalne, tak egoistyczne i dziecinne, że miałam ochotę stanąć obok niej i potrząsnąć nią, by chociaż przez moment starała się popatrzeć na daną sytuację obiektywnie i nie kierowała się jedynie swoimi zachciankami. 

Podsumowanie: „Światło między oceanami” to wciągająca i pełna emocji historia o miłości, macierzyństwie, podejmowaniu trudnych decyzji i ich konsekwencjach. Porusza wiele delikatnych strun i prawdopodobnie wzruszy niejednego czytelnika. Dawno nie czytałam tak dobrej powieści obyczajowej. 

Za możliwość przeczytania powieści "Światło między oceanami" dziękuję bardzo Wydawnictwu Albatros :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.