22 grudnia 2016

Amber Smith - "Co mnie zmieniło na zawsze"

  Autor: Amber Smith
  Tytuł: "Co mnie zmieniło na zawsze"
  Liczba stron: 392
  Premiera: 9 listopada 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Feeria Young

Co mnie zmieniło na zawsze [Amber Smith]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Wymyślam się na nowo. Wszyscy wokół to robią."

Jedno wydarzenie może wpłynąć na całe nasze życie. Przekonała się o tym Eden, która została zgwałcona przez najlepszego przyjaciela swojego brata. Zdarzenie to odcisnęło piętno, a życie nastolatki już nigdy nie było takie, jak dawniej. Nikomu nie mówi o tym, zamyka się na wszystkich, nie dopuszcza do siebie nikogo, nawet tych, którym na niej zależy. Kłębi w sobie emocje, które z czasem sprawiają, że dziewczyna zmienia się nie do poznania.  Czy komuś uda się przebić przez mur, którym otoczyła się Eden?

Amber Smith to amerykańska pisarka, z wykształcenia magister historii. Obecnie mieszka w Charlotte. Kiedy nie pisze i nie czyta książek, tworzy albo pracuje jako konsultant sztuki. „Co mnie zmieniło na zawsze” znalazło się na liście bestsellerów New York Times. 

Powieść Amber Smith porusza trudny temat. Historia Eden jest do bólu prawdziwa. Autorka nie owija w bawełnę, nie ma dla niej tematów tabu, dlatego losy dziewczyny są opisane w sposób realistyczny i czytelnik może chociaż na chwilę wejść w umysł nastolatki i odczuć ułamek tego, co przeżywa ofiara gwałtu.  „Co mnie zmieniło na zawsze” pokazuje jak jedno zdarzenie może wpłynąć na przyszłość młodego człowieka. Eden jest doskonałym przykładem tego, jak można stoczyć się na samo dno, jeżeli nikt z najbliższego otoczenia nie dostrzega zmian zachodzących u danej osoby. Jednak wystarczy jeden człowiek, w którym znajdzie się oparcie i przywróci wiarę w to, że może być lepiej, by odbić się od dna i krok po kroku wracać do „normalności”. Ogromną rolę odgrywają tutaj emocje, które są wręcz namacalne. Z każdą częścią, można odczuć coraz więcej nienawiści kłębiącej się w Eden. Uczucie to staje się destrukcyjne do tego stopnia, że zaczyna ją zżerać od środka. Pomimo tego, że znajduje się w beznadziejnej sytuacji, z czego zdaje sobie sprawę, boi się poprosić o pomoc, boi się, że nikt jej nie uwierzy. To właśnie jej zachowanie było manifestem, krzykiem o pomoc.

Kreacja Eden jest niezwykle przekonująca. Przemiana, która dokonuje się w ciągu czterech lat jest ogromna. Z wrażliwej nastolatki stała się najpierw buntowniczką, a następnie osobą, z którą nie chce się mieć do czynienia. Tymczasem nastolatka robi wszystko, by zapomnieć o tym jednym dniu, by wymazać go z pamięci raz na zawsze, by w końcu poczuć coś więcej niż tylko bezmiar nienawiści. 

"Bo teraz już nie pamiętam, gdzie kończą się kłamstwa, a zaczynam się ja. Linie są rozmyte. Wszystko nagle stało się takie poplątane, takie szare, takie niezdefiniowane. Jedyne, co wiem, to to, że sprawy nie poszły zgodnie z planem. Plan był taki, że mi się poprawi, poczuję się lepiej, że osiągnę to z użyciem wszelkich dostępnych mi środków. Ale nie czuję się lepiej. Czuję się pusta. Ciągle pusta i uszkodzona."

Podsumowanie: „Co mnie zmieniło na zawsze” jest swego rodzaju ostrzeżeniem i przestrogą dla najbliższych, by nie lekceważyli zmian w zachowaniu nastolatki, gdyż za to nie zawsze odpowiedzialne są hormony. Czasami przyczyna jest poważniejsza niż się wydaje. Przemyślana fabuła, wyraziści bohaterowie – to dzięki temu historia Eden jest wyjątkowa, dlatego gorąco polecam ją każdemu!

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Feeria :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.