28 grudnia 2016

"Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań" - opracowanie zbiorowe

  Autor: Stephanie Perkins, Holly Black, Ally Carter, Matt de la Pena, Gayle Forman, Jenny Han, David Levithan, Kelly Link, Myra McEntire, Rainbow Rowell, Laini Taylor, Kiersten White
  Tytuł: "Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań"
  Liczna stron: 432
  Data premiery: 4 listopada 2015
  Wydawca: Wydawnictwo Otwarte/ Moondrive

  Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań [Opracowanie zbiorowe]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


  Rzadko kiedy sięgam po książki stanowiące zbiory opowiadań. Jakoś nie jestem przekonana do tej formy, jednak po wielu pozytywnych opiniach postanowiłam sięgnąć po "Podaruj mi miłość. (...)". Książka składa się z 12 opowiadań, a wśród autorów znaleźli się pisarze bestsellerowych powieści, np. Stephanie Perkins, Gayle Forman, David Levithan i Rainbow Rowell. 
W "Północy" Rainbow Rowell wykorzystuje motyw jednego dnia, by pokazać rodzące się uczucie na przestrzeni lat. Można dostrzec, jak wygląda młodzieńcza miłość. Bardzo łatwo jest wejść w rolę głównej bohaterki. "Dama i lis" to dość specyficzne opowiadanie autorstwa Kelly Link. Nie potrafiłam się do niego przekonać, a dodatkowym utrudnieniem był język, jakim posłużyła się pisarka. Matt de la Pena i jego "Anioły na śniegu" przenoszą nas do otulonego grubą warstwą śniegu Nowego Jorku, gdzie dwójka bohaterów zmaga się z samotnością i kłębiącymi się emocjami. Ujmuje swoją prostotą i stanowi jedno z najlepszych opowiadań w tym zbiorze. "Gwiazda Polarna wskaże ci drogę" Jenny Han przenosi nas do krainy św. Mikołaja. Historia Natty jest dość dziecinna, jednak jedno z ostatnich zdań: "- Bo ktoś będzie przez to cierpiał - mówi po chwili wahania. (...) To nie o ciebie się martwię" jest jego kwintesencją i idealnym podsumowaniem. "Cud Charliego Browna" ma swój urok. Niby prosta historia, niby nie ma w sobie nic szczególnego, jednak Stephanie Perkins za pomocą języka stworzyła coś niesamowitego! "Kryzysowy Mikołaj" Davida Levithana to dość niepozorne opowiadanie i ma coś w sobie, jednak... nie należy do grona moich ulubieńców. "Krampuslauf" Holly Black stanowi przeciwwagę dla wcześniejszych opowiadań przepełnionych słodyczą, dzięki czemu czytelnik nie czuje się znużony nieustanną cukierkowością, ale wpasowuje się w klimat świąteczny i nawiązuje do wierzeń. Kolejne opowiadania są podobne do tych początkowych. W "Coś Ty narobiła, Sophie Roth?" Gayle Forman przedstawia historię dziewczyny, która niejako została zmuszona do podjęcia studiów na jednym z mniejszych uniwersytetów. Jeden wieczór, jeden nieznajomy, a potrafi zmienić jej światopogląd. "Jezus malusieńki leży wśród wojenki" pokazuje, że w każdym tkwi dobro, tylko trzeba je odkryć, a także jak ważna jest sztuka wybaczania. "Witamy w Christmas w Kalifornii" Kiersten White skradło moje serce. Chciałoby się, rzec, że przez żołądek do serca, bo jedzenie odgrywa tutaj ważną rolę, jednak to nie wątek miłosny jest tutaj najważniejszy, lecz niesienie pomocy innym. Opowiadanie Ally Carter "Gwiazda Betlejemska" również ma w sobie coś wyjątkowego. Początek jest dość tajemniczy, ale nie ma co się dziwić, w końcu autorka specjalizuje się w powieściach o szpiegach. Im dłużej czytamy, tym mniej niewiadomych, a coraz więcej zrozumienia dla działań podejmowanych przez główną bohaterkę. Ostatnie opowiadanie - "Dziewczyna, która obudziła Śniącego" Laini Taylor - jest diametralnie inne od pozostałych. Akcja osadzona na Skrzydlatej Wyspie, specyficzny klimat i tradycje sprawiają, że całość jest dość nieszablonowa. 


Wśród tych dwunastu opowiadań są takie, które skradły mi serce. Mowa oczywiście o "Witamy w Christmas w Kalifornii" White, "Gwieździe Betlejemskiej" Carter, "Północy" Rowell oraz "Cudzie Charliego Browna" Perkins. Każde z nich ma coś w sobie, co sprawiło, że mogłabym je przeczytać jeszcze kilka razy i wiem, że by mi się nie znudziły ;)

Podsumowanie: Mimo tego, że "Podaruj mi miłość" jest pozycją skierowaną głównie do młodzieży, to każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Większość opowiadań pokazuje siłę nadziei i miłości, a także magiczną atmosferę świąt. Nie są równe - wśród nich są i lepsze, i gorsze, jednak każdy czytelnik z pewnością może inaczej ocenić poszczególne opowiadania. Moim zdaniem "Podaruj mi miłość" jest idealną lekturą na świąteczne wieczory :)

*****

Jeżeli chodzi o wyniki konkurs, to pojawią się one prawdopodobnie jutro. Przepraszam za zwłokę!
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.