26 marca 2017

Margot Lee Shetterly - "Ukryte działania"

Autor: Margot Lee Shetterly
Tytuł: "Ukryte działania"
Liczba stron: 460
Premiera: 22 lutego 2017
Wydawca: HarperCollins Polska

Ukryte działania [Meg Little Reilly]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Jeszcze do niedawna większość ludzi uważała kobiety za słabe, niezdolne do piastowania odpowiedzialnych stanowisk pracy. W XX wieku uległo to zmianie, coraz więcej kobiet pracowało, łamiąc stereotyp, iż nadają się one tylko do zajmowania się domem i dziećmi. W encyklice „Laborem exercens” wydanej w 1981 roku Jan Paweł II napisał: „Faktem jest, że w wielu społeczeństwach kobiety pracują niemal we wszystkich dziedzinach życia. Winny one jednak mieć możliwość wykonywania w pełni swoich zadań zgodnie z właściwą im naturą, bez dyskryminacji i bez pozbawienia możności podjęcia takiego zatrudnienia, do jakiego są zdolne; nie pomniejszając poszanowania dla ich aspiracji rodzinnych, jak też i dla ich szczególnego wkładu, jaki wraz z mężczyznami wnoszą w dobro społeczeństwa”. 

„Ukryte działania” przybliżają nam historię Dorothy Vaughan, Mary Jackson, Katherine Johnson oraz Christine Darden – kobiet, które zostały zatrudnione w roli matematyczek w elitarnej jednostce jaką jest NASA. Praca w takiej instytucji była i nadal jest prestiżem, jednak w ówczesnych czasach, mimo, że panie robiły dokładnie to samo co mężczyźni, dostawały znacznie mniejsze wynagrodzenie od nich. Zatrudnienie ich w 1943 roku było spowodowane tym, że większość młodych, wykształconych mężczyzn wyruszyło na front. Od samego początku główne bohaterki zmagały się z dyskryminacją, zarówno z powodu płci, jak i koloru skóry. Ludzie traktowali je jak gorszy podgatunek, jednak one nie dały za wygraną i udowodniły, że mimo różnic są równie wartościowymi pracownikami jak pozostali. 

Margot Lee Shetterly, córka pierwszego czarnoskórego inżyniera NASA, zdecydowała się opowiedzieć historię kobiet, które nie poddały się i pokazały, na co je stać. Ich praca i poczynania inspirują, pokazują, że nie można ślepo wierzyć stereotypom, które niejednokrotnie są krzywdzące. Upór i determinacja tych bohaterek sprawiły, że świat poznał ich wartość i stały się wzorami do naśladowania dla przyszłych pokoleń. Autorka stworzyła książkę, która uczy, że to, co posiadamy dzisiaj jest efektem ciężkiej pracy naszych przodków i nie możemy o tym zapominać. 


Jeżeli chodzi o formę, to nie można jej nic zarzucić. Margot Lee Shetterly dołożyła wszelkich starań, by historia była bogata w szczegóły, zarówno historyczne, jak i techniczne, które niekiedy były dla mnie niezrozumiałe, co z drugiej strony jest dla mnie dużym motorem napędowym do tego, by bliżej zapoznać się z pewnymi zagadnieniami.

Podsumowanie: Książka „Ukryte działania” uczy i inspiruje do działania. Myślę, że każdy, bez względu na to, jaki gatunek lubi najbardziej, powinien przeczytać tę pozycję. Nie dość, że jest to doskonała okazja do poznania historii czterech ambitnych kobiet, to można poznać kulisy powstawania programu kosmicznego NASA, zobaczyć, jak wiele ludzkiej pracy on kosztował. Nie jestem wielbicielką literatury faktu, a biografii unikam jak ognia, lecz ta książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! :)

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska :)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.