20 marca 2017

Sarah Dessen - "Ktoś taki jak Ty"

  Autor: Sarah Dessen
  Tytuł: "Ktoś taki jak Ty"
  Liczba stron: 255
  Premiera: 16 marca 2016
  Wydawca: HarperCollins Polska

Ktoś taki jak ty [Sarah Dessen]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Nikt nie potrafi przewidzieć kiedy los wystawi nas na próbę. Życie Scarlett było jak z bajki – miała wspaniałą rodzinę, lojalną przyjaciółkę i chłopaka, który ją ubóstwiał. Gdy on ginie  w wypadku, wszystko się zmienia, a na dodatek dziewczyna odkrywa, że jest w ciąży. Trudnej sytuacji nie ułatwiają nieustanne namowy matki, by usunęła dziecko lub oddała je do adopcji. Jednak jest jedna osoba, w której ma oparcie. Halley, jej najlepsza przyjaciółka, która mieszka w sąsiednim domu, zawsze wspiera Scarlett. Jednak jej życie również jest dalekie od ideału. Dziewczyna na co dzień nie potrafi złapać wspólnego języka z matką, która nie może pogodzić się z faktem, że jej córka dojrzewa. W nawiązaniu nici porozumienia na pewno nie pomaga to, że Halley coraz częściej opuszcza lekcje i zadaje się z Maconem, który skrywa tajemnice. 

Sarah Dessen to amerykańska pisarka, która na dobre zagościła na polskim rynku wydawniczym. Dzięki „Teraz albo nigdy” polubiłam jej twórczość, jednak kolejna powieść rozczarowała mnie. Postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę i sięgnęłam po „Ktoś taki jak Ty”. Fabuła skupia się na kilku miesiącach życia Halley i Scarlett, które są jak papużki-nierozłączki. Ich spokojne życie, w którym jednym z nielicznych obowiązków było uczęszczanie do szkoły i pomoc rodzicom w domu, zmienia się. Powieśc pokazuje, że czasami los płata nam figle i gdy jednego dnia jesteśmy pełni życia, to w następnym wszystko może zostać wywrócone do góry nogami. 16-latki nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego działania, nie wiedzą, że z każdą decyzją wiąże się również odpowiedzialność. „Ktoś taki jak Ty” jest typową powieścią młodzieżową, która porusza dość drażliwy temat wkraczania w dorosłość. Na przykładzie głównych bohaterek można zobaczyć, że wraz z wiekiem spływa na nie odpowiedzialność, dlatego niekiedy rodzice starają się trzymać dziecko jak najdłużej „pod kloszem”, by nie popełniało takich błędów, jakich oni sami się dopuścili. 

Główne bohaterki odzwierciedlają cechy typowe dla młodych osób. Impulsywność, bunt, wiara, że jest się najlepszym – wszystko to może zgubić młodego człowieka i popchnąć w kierunku alkoholu i innych używek. Dziewczynom towarzyszą rozterki, które doskonale znają wszyscy, ponieważ każdy w większym lub mniejszym stopniu miał z nimi do czynienia. Bardzo mi się podobało to, że Autorka tak zaakcentowała znaczenie przyjaźni. Istnieje wiele książek, w których przyjaźń występuje, jednak w tej powieści odgrywa ona ogromnie ważną rolę. 

Podsumowanie: „Ktoś taki jak Ty” to powieść, którą warto przeczytać. Czyta się ją w ekspresowym tempie, a styl Sarah Dessen jest bardzo przyjemny w odbiorze. Może nie wniesie za wiele do życia, jednak dzięki niej można odrobinę inaczej spojrzeć na pewne kwestie.  Nie wiem czy sięgnę po kolejne powieści tej Autorki. Mimo różnych problemów od czasu do czasu miałam wrażenie, że powiela mnóstwo schematów. Mimo wszystko, czas spędzony nie uważam za stracony :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.