3 maja 2017

K. Pyzia, R. Bielecki, M. Gawliński, R. Żurek - "Neo-Nówka. Schody do nieba"


W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu trudno nie znać Boga oraz Luśki Paciaciakowej, a o Wandzi z niezniszczalną torebką-reklamówką już nie wspomnę. A za każdą z tych postaci stoi nie kto inny, jak kabaret Neo-Nówka.

Kabaret Neo-Nówka został założony w 2000 roku przez grupę wrocławskich studentów. Z ówczesnego składu ostał się jedynie Roman Żurek, który jest liderem i autorem tekstów. Jako pierwszy do kabaretu dołączył Michał Gawliński, a w 2008 roku Radosław Bielecki. Tematyka ich występów jest różnorodna, jednak najczęściej poruszają problemy społeczne i polityczne. 

Na 15-lecie istnienia formacji, Roman Żurek, Radosław Bielecki i Michał Gawliński wydali książkę, która przybliża fanom historię kabaretu. Nie jest to typowa biografia, lecz wywiad-rzeka z członkami kabaretu, którzy opowiadają o trudnych początkach, nieustannych rotacjach w składzie, podróżach, a także wskazują, co najbardziej denerwuje ich w byciu rozpoznawalnym. Czytając książkę można dostrzec, że Krzysztof Pyzia, który rozmawiał z kabaretowym trio doskonale wczuł się w rolę, żartował, przekomarzał się i co najważniejsze - ciągnął ich chwilami za język, by móc dowiedzieć się czegoś nowego, co wniosłoby dodatkowy smaczek. Właśnie dzięki niej dowiedziałam się, że Roman Żurek początkowo bał się występować na scenie i przemógł się dopiero po jakimś czasie, a w pierwszej wersji skeczu "Niebo" (moim ulubionym!) nie było rozmowy Boga z Luckiem. Pod względem merytorycznym biografię czyta się doskonale, chwilami nie sposób się nie uśmiechnąć. Żarty, cięte riposty, ciekawe historie - to wszystko można znaleźć w "Schodach do nieba". Dodatkiem do rozmów są scenariusze najpopularniejszych kabaretów, przy lekturze których odtwarzałam w pamięci to, co doskonale pamiętałam z występów w telewizji. Na pewno byłoby znaczniej ciekawiej gdyby przewinęły się inne, mniej znane programy, jednak z drugiej strony czytelnik, który nie śledzi dogłębnie twórczości kabaretu mógłby ich po prostu nie skojarzyć.

Podsumowanie: "Neo-Nówka. Schody do nieba" to lekka, przyjemna lektura, dzięki której niejednokrotnie na Waszych twarzach zawita uśmiech, a chwilami wybuchniecie gromkim śmiechem. Fajnie zobaczyć, że członkowie kabaretu nie gwiazdorzą, nie oczekują, by śpiewano w ich obecności hymnów pochwalnych. Ogromny plus za tę książkę i mam nadzieję, że w końcu uda mi się wybrać na ich występ :)

Autor: Krzysztof Pyzia, Radosław Bielecki, Michał Gawliński, Roman Żurek
Tytuł: "Neo-Nówka. Schody do nieba"
Liczba stron: 336
Premiera: 25 października 2016
Wydawca: Prószyński i S-ka

Neo-Nówka.Schody do nieba [Radosław Bielecki, Michał Gawliński]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.