15 czerwca 2017

Peadar O'Guilin - "The Call. Wezwanie"


Lata temu ludzie pokonali naród Sidhe, który na mocy Księgi Inwazji zostały wygnany z Ziemi i obecnie zamieszkują w innym wymiarze, który mieści się pod ziemią. Żądni zemsty, raz po raz wzywają nastolatków, by móc na nich zapolować. Przez trzy minuty, które odpowiadają całemu dniowi w ich świecie, ścigają ludzi, by następnie ich torturować. Aby przetrwać Wezwanie utworzono specjalne szkoły przetrwania, w których młodzież uczy się jak przeżyć w krainie wroga. Wśród uczniów znajduje się Nessa, którą wszyscy z góry skazali na śmierć, ponieważ jest kaleką, a poruszanie się bez kul jest dla niej koszmarem. Czy ona i jej przyjaciele wyjdą zwycięsko z tej próby? 

Peadar O’Guilin to irlandzki pisarz, dla którego inspiracją do powieści jest bogata rodzima i celtycka mitologia, a także otoczenie, w jakim się wychował. Zadebiutował we wrześniu 2007 roku, kiedy to wydana została jego powieść „Inferior”. „The Call. Wezwanie” jest pierwszą jego książką, która pojawiła się na polskim rynku, a obecnie pracuje nad jej kontynuacją. 

Po ogromnym sukcesie „Igrzysk śmierci” książki o podobnej tematyce pojawiają się jak grzyby po deszczu, a każda z nich charakteryzuje się podobnymi schematami. Przed sięgnięciem po ‘The call. Wezwanie” byłam przekonana, że tak samo będzie i w tym przypadku. Cóż, myliłam się… Pierwsze, co rzuca się w oczy, to genialna okładka, która już sama w sobie tworzy mroczny klimat. Początkowo byłam przekonana, że fabuła będzie bliźniaczo podobna do tej, którą zaserwowała Collins. Jednakże już po kilkunastu stronach moje obawy zostały rozwiane. W „The call. Wezwanie” młodzi ludzie muszą zmierzyć się z Sidhe, którzy wzywają ich do swojego świata, następnie ścigają, torturują i najczęściej zabijają. Już samo przyjęcie tej koncepcji sprawiło, że powieść wyróżniła się na tle innych i przed rozpoczęciem lektury każdego kolejnego rozdziału starałam się wydedukować kto będzie następny. Wizja świata przedstawionego w „The call” jest przerażająca, mroczna, krwawa. Jestem pod ogromnym wrażeniem oryginalności i połączenia mitologii irlandzkiej z teraźniejszością. Nie spodziewałam się, że obie te płaszczyzny mogą ze sobą współgrać.

- Zamierzam przeżyć - mówi. - I nikt mi w tym nie przeszkodzi. Wierzy w każde wypowiedziane słowo.
Główna bohaterka, Nessa, jest niepełnosprawna. Mimo tego, że większość ludzi skazało ją na śmierć, jest niezwykle zdeterminowana by przeżyć, co przekłada się na ogromny wysiłek i świetne przygotowanie pod względem fizycznym i psychicznym. Trzeba przyznać, że pod względem charakteru Nessa bardzo przypomina Katniss. Obie bohaterki są niezwykle silne, zdeterminowane, podejmują szybko decyzje i nie boją się ponosić odpowiedzialności za swoje czyny, więc może dlatego tak szybko polubiłam te postaci. Jednak akcja powieści nie skupia się jedynie na Nessie – poznajemy wiele innych bohaterów, którzy razem z nią przebywają w szkole przetrwania, ich osobowości, wygląd zewnętrzny, a także ich losy w świecie Sidhe. Nie ukrywam, że wolałabym się skupić na losach dziewczyny, jednak sam zabieg by pokazać Wezwanie z perspektywy innych nastolatków, uważam za trafiony. 

Podsumowanie: „The call. Wezwanie” to powieść, od której trudno się oderwać. Przez kilkanaście godzin praktycznie się z nią nie rozstawałam. Towarzyszyła mi przy posiłkach w drodze na praktyki, a nawet w tramwaju. Z niecierpliwością czekam na kontynuację cyklu, bo coś czuję, że Peadar O’Guilin może jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczyć 😉 Jeżeli czytaliście „Igrzyska śmierci” i przypadły Wam one do gustu, to jestem pewna, że ta powieść również się Wam spodoba 😊 


Autor: Peadar O'Guilin
Tytuł: "The call. Wezwanie"
Cykl: The call, #1
Tłumaczenie: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki
Liczba stron: 352
Premiera: 15 kwietnia 2017
Wydawca: Wydawnictwo Czwarta Strona

The Call. Wezwanie [Peadar O Guilin]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania powieści bardzo dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona 😃

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.