9 lipca 2017

Magdalena Kołosowska - "Kształt gruszki"


Iga stara się stanąć na nogi po serii porażek. Nie dość, że straciła dobrze płatną pracę, to jeszcze jej narzeczony odszedł od niej, zabierając wszystkie wspólne oszczędności zostawiając ją z niczym. Kobieta nie chce, by ktokolwiek się o tym dowiedział i litował się nad nią, dlatego odsuwa się zarówno od rodziny, jak i przyjaciół. Jednak znajomi nie dają o sobie zapomnieć. Pewnego dnia pod drzwiami jej mieszkania czeka Paweł, przyjaciel od czasów przedszkola. Podczas wspólnego wieczoru Iga wyznaje mu prawdę o niedawnych zdarzeniach w jej życiu, jednak później spotkanie przybiera niespodziewany obrót. Spędzają ze sobą noc, po czym ich kontakt urywa się na kilka lat. Jak Iga z Pawłem zachowają się po kilkuletniej przerwie? Czy ich przyjaźń na tym ucierpiała?

Magdalena Kołosowska – gaduła, niepoprawna optymistka, która nade wszystko ceni sobie dobre książki. „Kształt gruszki” to druga powieść autorki, którą do tej pory przeczytałam. 

Iga, miłość to odpowiedzialność za drugą osobę. Jeśli uważasz, że miłością jest to wszystko, co wymieniłaś, to szukasz romansu. Miłość to nie zawsze motyle w brzuchu i fajerwerki, ale bezinteresowna pomoc, zdolność do poświęceń, całkowita akceptacja i pragnienie szczęścia ukochanej osoby. Niektórzy szukają miłości przez całe życie, ty masz ją podaną na tacy i próbujesz odrzucić.

Po „Trawie bardziej zielonej” (o której możecie przeczytać TUTAJ) wiedziałam, że autorka posiada lekkie pióro i talent do tworzenia ciekawych historii. Podobnie było także w tym przypadku. Już sam tytuł powieści jest dość niecodzienny i dopóki nie przeczytałam cytatu Sapkowskiego nie bardzo wiedziałam jak się ma on do treści powieści. Trzeba przyznać, że to jeden z najciekawszych cytatów, jakie do tej pory słyszałam 😊 Kołosowska zaserwowała czytelnikom historię rodem z amerykańskiej komedii romantycznej, jedynie przystosowała ją do polskich realiów. Tym razem poznajemy urokliwy Kraków. Jako że uwielbiam to miasto, byłam ogromnie zadowolona, że to właśnie tutaj toczy się akcja powieści. Co prawda fabuła jest przewidywalna, już po kilkudziesięciu stronach wiedziałam jaki będzie finał historii, jednak z ciekawością poznawałam losy Igi i Pawła. Nie będę zagłębiać się w szczegóły, ponieważ mogłabym przez przypadek za dużo zdradzić, jednak muszę zaznaczyć, że bardzo spodobał mi się zabieg wprowadzenia tak jakby równoległego świata, który z pewnością dużo wyjaśnia.

Historia opowiada o losach Igi i Pawła, którzy znają się jak przysłowiowe łyse konie, a ich przyjaźń powinna stanowić wzór dla innych (no, z małymi wyjątkami xd ). Trzeba przyznać, że autorka ma talent do tworzenia ciekawych kreacji bohaterów. Każdy z nich jest wyjątkowy, unikalny, nie sposób go pomylić z kimś innym. O ile Iga na początku mnie irytowała tym swoim niezdecydowaniem i podejmowaniem skrajnych decyzji, tak później zyskała w moich oczach. Natomiast Paweł to niemalże mężczyzna idealny. Poza jedną rysą, dał się poznać jako czuły, opiekuńczy, uczuciowy i oddany partner, czego chcieć więcej? Chyba każda z nas marzy o kimś takim 😊

O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbuj zdefiniować kształt gruszki.

Podsumowanie: Mimo, że na pierwszy rzut oka historia Igi i Pawła może wydawać się banalna i oklepana, nie jest taka. „Kształt gruszki” to powieść o miłości i dojrzewaniu do niej. Im bardziej się zagłębiałam w powieść, dostrzegałam różne odsłony tego uczucia, co potwierdza stwierdzenie, że miłość niejedno ma imię, a granica między przyjaźnią i miłością jest naprawdę cienka. Autorka podkreśla na każdym kroku wartości rodzinne, a także to, że każdy potrzebuje ukochanej osoby u swojego boku. Niezwykle ciepła i przyjemna lektura, dzięki której kilka godzin upłynęło w okamgnieniu. 

Autor: Magdalena Kołosowska
Tytuł: "Kształt gruszki"
Liczba stron: 328
Premiera: 16 czerwca 2017
Wydawca: Wydawnictwo Feeria

Kształt gruszki [Magdalena Kołosowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEZa możliwość przeczytania niniejszej powieści serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria :)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.