16 sierpnia 2017

Eric Lindstrom - "Do zobaczenia nigdy" + wyniki konkursu

Na skutek wypadku Parker Grant stracila wzrok w wieku siedmiu lat. Od tamtej chwili dziewczyna uczy się samodzielności i nienawidzi kiedy ktoś okazuje jej litość. Codziennie rano biega, gdyż czynność ta sprawia, że czuje się wolna. W szkole nikt nie wytyka jej palcami, a jej cięty język niejednokrotnie pomógł jej w opałach. Jednak świat, który znała ulega zmianie. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jej tata, który zgodnie z raportem policji przedawkował leki i popełnił samobójstwo. 16-letnią dziewczyną opiekują się teraz krewni, którzy przeprowadzili się dla niej do nieznanego miasta. Dochodzi do wielu zgrzytów, a jakby tego było mało w jej życiu ponownie pojawia się Scott – były przyjaciel i chłopak, który ją skrzywdził. Czy Parker da radę udźwignąć to wszystko?

Zanim Eric Lindstrom został pisarzem, pracował jako dyrektor kreatywny, scenarzysta oraz projektant gier. Jest współautorem gry Tom Raider: Legend, która w ubiegłym roku została nominowana do nagrody BAFTA za najlepszy scenariusz gry video. Na swoim koncie ma dwie powieści młodzieżowe: Do zobaczenia nigdy, która pojawiła się na rynku wydawniczym pod koniec 2015 roku oraz A Tragic Kind of Wonderful, które wyszło na początku 2017 roku. 

Od kiedy zobaczyłam powieść w zapowiedziach, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Lubię literaturę młodzieżową, a opis wskazywał, że to będzie coś innego. Faktycznie, Eric Lindstrom serwuje czytelnikowi niezły emocjonalny rollercoaster – od dumy od zagubienia, od radości przez obojętność do płaczu i wściekłości, a wszystko na zaledwie 356 stronach. Niewidoma bohaterka zmaga się z problemami jak każdy z nas, jednak ona ma pewną barierę, której nie przeskoczy i musi nauczyć się z nią żyć. Autor w ciekawy sposób wplótł w fabułę wiele informacji i porad dotyczących niewidomych, sprawiając, że powieść nie tylko bawi, wzrusza, ale w pewien sposób również edukuje. 

-Widzimy się jutro! [...] - No, chyba, że zobaczę cię wcześniej.
Główna bohaterka, Parker Grant, jest dość specyficzna. Na co dzień jawi się jako pewna siebie, dowcipna dziewczyna, do której ludzie lgną z uwagi na to, że nie może ich ocenić po wyglądzie. Jednak jak zostanie sama staje się kruchą istotą, która walczy sama ze sobą przed załamaniem się. Początkowo nie potrafiłam przekonać się do niej i jej bezpośredniości, jednak po kilkudziesięciu stronach powieści czułam się, jakbym była jedną z jej przyjaciółek, które nieustannie jej towarzyszą. Przyglądając się bohaterom występującym w historii, nie sposób nie wspomnieć o Scotcie, który odegrał znaczącą rolę w życiu Parker. Nie chcę zdradzać za wiele, jednak myślę, że jest to jeden z najlepiej wykreowanych męskich bohaterów z powieści młodzieżowych. Na uwagę zasługuje również Sarah – przyjaciółka, która wszystko rozumie, wspiera na każdym kroku i nie pozwala, by dziewczyna czuła się inaczej tylko dlatego, że nie widzi. 

Sam styl Erica Lindstroma przypadł mi do gustu, a to, że powieść napisana jest z perspektywy Parker w pierwszej osobie ułatwił mi zbliżenie się do bohaterów i przeżywania z nimi ich radości i rozterek. 

Podsumowanie: Wydawałoby się, że grupą docelową dla powieści Do zobaczenia nigdy będzie młodzież. Nic bardziej mylnego! Przejmująca historia Parker pokazuje, że ślepota to nie wyrok, a ludzie, którzy nie widzą mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, mieć ambicje, spełniać marzenia i cieszyć się każdym kolejnym dniem. Ponadto, Eric Lindstrom ukazuje siłę prawdziwej przyjaźni, która podnosi na duchu w najtrudniejszych momentach. Moim zdaniem to powieść, którą każdy może przeczytać i coś z niej wyniesie, gdyż Do zobaczenia nigdy to nie typowe czytadło, lecz mądra powieść z przesłaniem. Zatem… chcecie poznać Parker?

Autor: Eric Lindstrom
Tytuł: Do zobaczenia nigdy
Tytuł oryginału: Not if I see you first
Tłumaczenie: Dorota Malina
Liczba stron: 356
Premiera: 24 maja 2017
Wydawca: Wydawnictwo YA!

Do zobaczenia nigdy [Eric Lindstrom] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEBardzo dziękuję Wydawnictwu YA! oraz portalowi Bookhunter za możliwość przeczytania niniejszej powieści :) Recenzję można również przeczytać na portalu → KLIK


*****

Przepraszam, że tak późno przychodzę do Was z wynikami rozdania. Już to nadrabiam. W konkursie wzięło udział 17 osób, za co Wam serdecznie dziękuję :)

Oto uczestnicy (lista wg daty zgłoszenia):

 1. mychaczyta
 2. Sylwia Kobylińska
 3. Monika.
 4. Ann z
 5. Gosche Books
 6. Lonely castaway
 7. Beata Kandzia
 8. Nadia
 9. Agnes C.
 10. Klaudia M.
 11. Natalia G.
 12. Elżbieta Świtulska
 13. Pani Lecter
 14. revqua
 15. Sabina eM
 16. Dycia
 17. Wero Nika
A oto wyniki losowania:

Gratuluję Sylwia! Skontaktowałam się z Tobą mailowo, sprawdź proszę pocztę :)

Reszcie gorąco dziękuję za udział i zapraszam na kolejny konkurs już niebawem :)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.