3 grudnia 2017

Estelle Maskame - "Wróć, jeśli masz odwagę"


Na pierwszy rzut oka życie McKenzie jest idealne. Ma wspaniałych przyjaciół, dobrze się uczy oraz pracuje, by zapewnić sobie start na studia i wydawać by się mogło, że jej jedynym problemem jest nachalny ex-chłopak, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Jednakże to tylko pozory. Od kilku lat jej rodzina zmaga się z problemami, matka coraz częściej sięga po kieliszek z winem, zaś ojciec popada w pracoholizm. Jednak to nie jest jej jedyne zmartwienie. Od roku unika Dani i Jadena Hunterów, dawnych przyjaciół, których rodzice zginęli w tragicznym wypadku. Zaraz po ich śmierci dziewczyna odcięła się od ich, zostawiając ich samym sobie… Jednak wystarczyło jedno przypadkowe spotkanie McKenzie i Jadena, by powróciły wspomnienia chwil sprzed roku… 

Estelle Maskame pochodzi ze Szkocji. Mimo młodego wieku (autorka ma dopiero 20 lat!) na swoim koncie ma obecnie 4 książki – trylogię DIMILY oraz „Wróć, jeśli masz odwagę”. Maskame, podobnie jak my, jest książkoholiczką uzależnioną od powieści Young Adult. Po ukończeniu szkoły podjęła kilka prac tymczasowych, jednak pisanie pochłonęło ją do reszty i właśnie temu poświęca cały swój czas.

Bardzo podobała mi się trylogia DIMILY, dlatego bez zastanowienia sięgnęłam po jej kolejną powieść. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to kolejna nieskomplikowana powieść dla młodzieży, która skupia się jedynie na wątku romantycznym. Takie były moje skojarzenia, gdy ujrzałam okładkę. Tymczasem poza wątkiem miłosnym wnętrze skrywa historię ludzi, którzy na swój sposób starają się pogodzić ze śmiercią ukochanej osoby. Niektórzy udają, że nic się nie stało, inni sięgają po różnorakie używki, a są i tacy, którzy rzucają się w wir pracy. Autorka wszystkie te oblicza żałoby zawarła w powieści. Mimo tego, że wszystkie opisy odczuć bohaterów są bardzo sugestywne, wydaje mi się, że autorka potraktowała ten temat dość powierzchownie. Mimo różnych ujęć żałoby, zabrakło mi psychologicznego podejścia do tematu, które pozwoliłoby mi zrozumieć niektóre zachowania. Niemniej, powieść czyta się bardzo szybko i przez cały czas towarzyszyły mi emocje, niejednokrotnie skrajne. Jestem odrobinę rozczarowana zakończeniem. Po przeczytaniu miałam wrażenie, że autorka nie miała pomysłu na finał historii i poszła po najmniejszej linii oporu. 

Estelle Maskame potrafi tworzyć ciekawe kreacje bohaterów i budować relacje między nimi, co udowodniła już w trylogii DIMILY. Każdy z nich jest wyrazisty i wnosi coś do historii, jednak McKenzie chwilami jest tak irytująca, że gdybym ją spotkała, to najchętniej bym ją złapała za ramiona i potrząsnęła, by się opamiętała. Natomiast dużo pozytywnych emocji wywołał u mnie Will, który przez cały czas był miły, taktowny i lojalny wobec swoich przyjaciół i nie ukrywam, że mam pewne podejrzenia względem niego, dlatego z chęcią przeczytałabym kolejną część, w której to on grałby pierwsze skrzypce. Drugi przyjaciel, Holden, został wykreowany na typowego gbura, jednak już w połowie historii domyśliłam się co jest powodem jego zachowania. Autorka poświęciła dużo miejsca Kenzie, jej rodzinie i przyjaciołom, ale zabrakło mi opisu Dani i Jadena z przeszłości. Mimo, że domyślałam się, że w obojgu zaszła dość duża zmiana na skutek tragedii, to wolałabym poznać ich losy sprzed roku itp.  

Podsumowanie: „Wróć, jeśli masz odwagę” to dobra powieść młodzieżowa, która może przypaść do gustu również starszym czytelnikom (takim jak ja 😉 ). Ci, co znają już twórczość Estelle Maskame, z pewnością dostrzegą poprawę warsztatu, dzięki której czyta się znacznie lepiej. Akcja jest spójna, bohaterowie są ciekawi i co najważniejsze – w końcu pojawiły się emocje, które poruszą niejedno serce. Z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autorki. Dostrzegam w niej potencjał i myślę, że z każdą kolejną książką będzie coraz lepiej 😊 

Autor: Estelle Maskame
Tytuł: "Wróć, jeśli masz odwagę"
Tytuł oryginału: "Dare to Fall"
Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Liczba stron: 352
Premiera: 8 listopada 2017
Wydawca: Wydawnictwo Feeria Young

Wróć, jeśli masz odwagę [Estelle Maskame]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Feeria za możliwość przeczytania niniejszej powieści :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.