19 lutego 2018

Nanna Foss - "Leonidy"


Emi niczym nie wyróżnia się z tłumu młodych ludzi.  Wolny czas spędza z Albanem i Linusem, którzy są dla niej jak bracia, bądź rysuje. Pewnego dnia, wracając z zakupów spotykają niewidomą żebraczkę, która obwieszcza im, że nadchodzi horror vacui. Nastolatkowie nic by sobie z tego nie zrobili, gdyby nie inne niepokojące okoliczności. W szkole pojawiają się nowi uczniowie – bliźnięta Pi i Noa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że dziewczyna narysowała wcześniej pewnej nocy portret chłopca na podstawie snu. Wraz z ich przybyciem wszelkie sprawy się komplikują, a wizyta u pewnego astronoma da początek wydarzeniom, które na zawsze zmienią życie nastolatków.

Nanna Foss to duńska autorka powieści Young Adult, która szturmem zawojowała rynek wydawniczy. Jej debiutancka powieść „Leonidy”, która otwiera cykl Spektrum, została ciepło przyjęta przez czytelników w kilku krajach, w tym także w Polsce.

Nie ukrywam, że do sięgnięcia po tę książkę skłoniła mnie okładka, która przyciąga wzrok i intryguje, w odróżnieniu od opisu, który wydawał mi się dość.. banalny. Od samego początku widać, że „Leonidy” są jedynie wprowadzeniem do właściwej akcji, która prawdopodobnie nabierze tempa w kolejnym tomie. Foss wprowadza czytelnika do świata bohaterów. Ukazuje ich codzienność – czas spędzony w szkole, w domu, czy z przyjaciółmi. Autorka nakreśla stopniowo wydarzenia, które poprzedzają punkt zwrotny w historii, od którego wszystko zaczyna się dziać w szaleńczym tempie. Powieść kręci się wokół podróży w czasie. Trzeba przyznać, że pomysł, jak i wykonanie zasługuje na pochwałę. Oryginalne i niebanalne ujęcie tematu, zaś sama akcja została tak poprowadzona, że nie sposób domyślić się zakończenia. Ogromny plus za wątek romantyczny, który w niczym nie przypomina tych z innych powieści dla młodzieży. Nie ma tutaj szaleńczej miłości od pierwszego wejrzenia, ani erotycznych podtekstów, lecz subtelne zauroczenie, które z pewnością zostanie rozwinięte w następnych tomach. Wszystko wydaje się być wyważone, a wątek miłosny nie przysłania tego skupiającego się na podróży w czasie.

Foss stworzyła barwnych bohaterów. Każdy z nich jest inny, nie sposób ich pomylić i muszę przyznać, że Emi jest pierwszą od dłuższego czasu główną bohaterką kobiecą, która mnie nie irytowała w trakcie lektury, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Fakt, nie była idealna. Miała nie tylko zalety, ale i wady, przez co była bardziej ludzka, podobnie jak Alban. Mimo tego, że był niewidomy, co można by odbierać jako przejaw słabości, chłopiec był wyjątkowy i to, co powinno być jego ułomnością, stanowiło jego siłę. Podobała mi się jego postawa i jestem ciekawa jak potoczą się jego dalsze losy. Jedynie Noa stanowi dla mnie ogromną niewiadomą. Trudno zaszufladkować tego bohatera, bo chwilami miałam wrażenie, że cierpi on na rozdwojenie jaźni, bo nie potrafiłam inaczej wyjaśnić częstych zmian w jego zachowaniu. Mimo, że wszystkie kreacje są ciekawe, a niektóre nawet intrygujące, to niekiedy wydawało mi się, że autorka zaczyna się w nich gubić, przez co do powieści wkradał się chaos.

Podsumowanie: Powieść „Leonidy” stanowi obiecujący początek historii Emi i jej przyjaciół. Nanna Foss praktycznie odcięła się od schematów popularnych w powieściach młodzieżowych, zwłaszcza od wątku romantycznego opierającego się na trójkącie. Może nie jest to idealna historia, bo parę rzeczy można by było jeszcze dopracować, ale mimo wszystko autorce należy się pochwała za to, że stworzyła coś unikalnego. Książka liczy przeszło 500 stron, jednak wszystko wydaje się być na właściwym miejscu. Co prawda z uwagi na wiek bohaterów głównymi odbiorcami jest młodzież, jednak starsi czytelnicy również powinni miło spędzić czas przy tej lekturze. Z niecierpliwością czekam na kontynuację 😊 

Autor: Nanna Foss
Tytuł: "Leonidy"
Seria: Spektrum, #1
Tłumaczenie: Bogusława Sochańska
Liczba stron: 544
Premiera: 22 listopada 2017
Wydawca: Wydawnictwo Driada

Spektrum: Leonidy [Nanna Foss]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Driada za możliwość przeczytania niniejszej powieści :)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.