29 marca 2018

Natasha Preston - "Silence"

Każdy z nas inaczej reaguje na traumatyczne wydarzenia. Jedni zamykają się w sobie, drudzy wręcz przeciwnie – udają, że nic się nie stało i starają się zapomnieć o swoich przeżyciach sięgając w tym celu po różnego rodzaju używki. Oakley również przeżyła coś niewyobrażalnego, coś, o czym wie tylko ona, przez co od jedenastu lat nie wypowiedziała ani słowa. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że coś musiało się wydarzyć w życiu dziewczyny, jednak nikt, nawet najbliższa rodzina nie wie z czym mierzy się na co dzień. W szkole jest wytykana palcami i tak naprawdę nie przyjaźni się z nikim poza Cole’em, kilka lat starszym sąsiadem, który jak nikt potrafi odczytać każdy, nawet najmniejszy, gest dziewczyny. Matka zaciąga ją nieustannie do lekarzy, a wizyty te zawsze kończą się atakami paniki i płaczem obu kobiet. Co stało się Oakley? Dlaczego tak nagle zamilkła? Czy komuś uda się przebić przez mur, którym otoczyła się dziewczyna? 

Natasha Preston to angielska autorka thrillerów z nurtu New Adult, historii z seryjnymi mordercami w roli głównej oraz… romansów. Na swoim koncie ma obecnie 20 powieści. „Silence” rozpoczyna serię o tej samej nazwie.

Nie będę kłamać – do sięgnięcia po tę książkę skłoniły mnie okładka i opis, które od razu mnie zaintrygowały. Sam pomysł na fabułę świetny, jednak z wykonaniem już trochę gorzej. Liczyłam na to, że powieść zostanie zdominowana przez ęskrywaną przez Oakley, tymczasem 70-80% to historia rodzącego się uczucia. Nie mogę powiedzieć, że lektura była dla mnie męką, jednak już dawno nie spotkałam się z tak cukierkowym związkiem, który chwilami aż ociekał lukrem. Co za dużo, to niezdrowo i wydaje mi się, że w tym przypadku autorka trochę przesadziła… Co się zaś tyczy traumy dziewczyny, to już po kilkudziesięciu stronach domyśliłam się co jej się przydarzyło, jednak nadal pozostawało bez odpowiedzi jedno pytanie – kto jej to zrobił? By się tego dowiedzieć trzeba być cierpliwym i dobrnąć do samego końca. Muszę przyznać, że można domyślić się kto za tym stoi, gdyż sugeruje to sama główna bohaterka, która jest jednocześnie narratorem znacznej części powieści. Pozostałe rozdziały poznajemy z punktu widzenia Cole’a. W tym przypadku większość z nich skupia się na uczuciu łączącym go z Oakley. Lubię powieści, w których autor pozwala wejść czytelnikowi do głowy głównych bohaterów, ponieważ dzięki temu poznaje oba punkty widzenia i łatwiej zrozumieć niektóre zachowania postaci. 

Bez wątpienia bohaterami pierwszoplanowymi są Oakley i Cole i to na nich skupia się cała fabuła. Piękna dziewczyna z traumą, która odebrała jej radość życia dopiero przy przystojnym sąsiedzie odzyskuje poczucie bezpieczeństwa. Podobnych kreacji w literaturze młodzieżowej jest na pęczki. Natomiast Cole jest za idealny. Mimo, że zazwyczaj tacy bohaterowie mi nie przeszkadzają, to ta postać nie do końca przypadła mi do gustu. Poza tajemnicą skrywaną przez Oakley, największą zagadką jest rola Juliena w tej powieści. Raz gnębi dziewczynę, później pragnie jej uwagi… nijak nie potrafię dostrzec logiki w działaniu tego bohatera i tego, jaką w końcu rolę spełnia w tej historii. Dręczyciela? Czy może faktycznie chce się z nią zaprzyjaźnić? W „Silence” niestety nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie. 

Podsumowanie: „Silence” otwiera cykl, opowiadający historię Oakley, która skrywa wielką tajemnicę zżerającą ją od środka. Miałam pewne oczekiwania względem tej powieści, zwłaszcza, że w blogosferze (zarówno polskiej, jak i zagranicznej) książka jest oceniana naprawdę wysoko. Tymczasem dostałam historię romantyczną, która niczym nie wyróżnia się na tle innych i gdyby nie ostatnie kilka rozdziałów, w których faktycznie coś się dzieje, to oceniłabym tę książkę jako słabą. Na chwilę obecną postrzegam ją jako typowego ‘średniaka’, którego można przeczytać w wolnej chwili, jednak po jakimś czasie zostaje po niej mgliste wspomnienie. Szkoda, bo pomysł na fabułę miał potencjał…

Autor: Natasha Preston
Tytuł: "Silence"
Seria: Silence, #1
Tłumaczenie: Karolina Pawlik
Liczba stron: 360
Data premiery: 31 stycznia 2018
Wydawca: Feeria Young

Silence [Natasha Preston]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Feeria Young za możliwość przeczytania niniejszej powieści :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.