17 kwietnia 2018

Maz Evans - "Kto wypuścił bogów?"


Co byście zrobili, gdyby w Waszym domu pojawiła się nagle dziwna dziewczyna, która nieustannie mówi o wypełnieniu arcyważnej misji? Cóż, Elliot Hooper również nie do końca wiedział, jak się zachować, dlatego traktował Pannę (bo tak jej było na imię) jako nieszkodliwą rówieśniczkę, która ma odrobinę nie po kolei w głowie… Jednak gdy dziewczyna pokazuje mu czym naprawdę jest, jego życie zmienia się o 180 stopni. Od tej chwili greccy bogowie, herosi, Rada Zodiakalna i wiele innych mitologicznych postaci stają się częścią jego życia. Jakby tego było mało, Elliot musi zmagać się z chorobą mamy, która z dnia na dzień coraz więcej zapomina, z nauczycielem historii Boilem, który robi wszystko, by doprowadzić do wydalenia chłopca ze szkoły i z upierdliwą sąsiadką Porshley-Plum chcącą przejąć ziemię należącą do Hooperów. Czy chłopiec poradzi sobie w nowej sytuacji, gdzie oprócz „ziemskich” problemów, czyha na niego bóg śmierci, Tanatos?

Maz Evans to debiutująca angielska pisarka. Początkowo pracowała jako dziennikarka i krytyk filmowy, ale to jej nie wystarczało. Stworzyła Story Crew, program kreatywnego pisania dla uczniów szkół podstawowych, a następnie podjęła się napisania własnej powieści. Kto wypuścił bogów? to debiut pisarski Maz Evans, który otwiera serię o tej samej nazwie.

Uwielbiam powieści oparte na mitologiach, dlatego nie trzeba było mnie przekonywać do sięgnięcia po tę książkę. Początkowo miałam pewne obawy, że powieść okaże się kopią serii Ricka Riordana o Percym Jacksonie, jednak dość szybko zostały one rozwiane. Maz Evans stworzyła historię, która praktycznie sama się czyta. Akcja pędzi jak szalona, czytelnik nie ma okazji się nudzić, ale trzeba oddać, że zdarzają się fragmenty, głównie te opisujące więź łączącą Elliota i jego mamę Josie, które sprzyjają refleksjom. Całość dopełnia kapitalne poczucie humoru, dzięki któremu czytanie tej powieści to prawdziwa frajda. Do tej pory mimowolnie uśmiecham się na wspomnienie Elżbiety II w roli ninja i boskiego Hermesa, który swoją przebojowością podbił moje serce :D Kto by pomyślał, że zderzenie świata mitologicznego, w którym królują nieśmiertelni bogowie z ziemskim padołem i jego problemami da taki efekt! Jednak powieść nie tylko bawi, ale również uczy, bo tak naprawdę Maz Evans wiernie przytoczyła mity poszczególnych bogów, bóstw, demonów i herosów, których można spotkać na kartach książki. To, w połączeniu z przystępnym językiem dostosowanym do docelowego odbiorcy, który zapewne jest młody człowiek w przedziale wiekowym 10-15/16 lat, sprawi, że uczniowie z chęcią sięgną po tę pozycję, która w znacznie przyjemniejszy sposób przybliża zarys mitologii greckiej i może stać się impulsem do sięgnięcia po mity w tradycyjnym wydaniu.

Trzeba oddać Evans, że stworzyła paletę tak różnorodnych bohaterów, że nie sposób ich ze sobą pomylić. Elliot jest nad wyraz dojrzały, jednak w połączeniu z problemami, z którymi się boryka, jest to całkowicie zrozumiałe. Chłopiec zamienił się rolami ze swoją matką i teraz to on poświęca jej cały swój wolny czas. Wydaje mi się, że przez ciężar spoczywających na nim zadań to właśnie on jest najpoważniejszym bohaterem w powieści. Bogowie, którzy w mitach owiani są otoczką powagi i dostojeństwa, którym nie przystoi popełnianie błędów, w powieści Maz Evans ukazani są w całkowicie innym świetle. Autorka uwspółcześniła ich, pokazała z bardziej ludzkiej strony. Zeus, który na emeryturze dorobił się wielkiego brzucha, nadal zmienia żony jak rękawiczki. Atena, bogini mądrości, jest wykładowcą na Uniwersytecie, zaś Afrodyta, bogini miłości, jest zajęta prowadzeniem agencji swatającej ludzi. Nawet Charon, czy Cerber nie są tacy straszni jak w pierwotnej wersji mitów. Każda z tych postaci jest pełna luzu, więc jeżeli szukacie tutaj chociaż odrobiny powagi, to muszę Was zmartwić – nie znajdziecie jej! Jedynym zgrzytem była dla mnie Panna, która irytuje swoim zarozumialstwem. 

Podsumowanie: Kto wypuścił bogów? to lekka, pełna humoru i przygód powieść Maz Evans, która spodoba się czytelnikom niezależnie od wieku. Mimo, że jest dedykowana dla młodszych odbiorców, to każdy znajdzie coś dla siebie, a groteskowe sytuacje rozbawią niejednego. Debiutancka powieść Evans jest świetna i sprawia, że poznawanie mitologii greckiej jest czystą przyjemnością. 

Autor: Maz Evans
Tytuł: Kto wypuścił bogów?
Tytuł oryginału: Who Lets the Gods Out?
Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska
Seria: Kto wypuścił bogów?, #1
Liczba stron: 376
Premiera: 28 lutego 2018
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Kto wypuścił bogów? [Maz Evans]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINEBardzo dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za możliwość przeczytania tej powieści :)


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.