7 maja 2018

[PRZEDPREMIEROWO] Kasie West - Miłość i inne zadania na dziśAbby Turner to 17-letnia malarka z ogromnym potencjałem. Jej największym marzeniem jest dostanie się na warsztaty plastyczne, a jednym z wymogów jest wystawienie własnych prac w galerii. Gdy dyrektor miejscowej instytucji odmawia pokazania jej prac, zarzucając im brak głębi, dziewczyna jest ogromnie zawiedziona.  Postanawia udowodnić sobie, najbliższym, a przede wszystkim dyrektorowi, że jest zdolna do głębszych uczuć. W tym celu sporządza Listę Serca składającą się z 11 podpunktów i liczy na to, że realizacja każdego z nich przybliży ją do wystawienia prac. Jednak czy wystarczy odhaczyć kilkanaście podpunktów, by być zdolnym do przelania emocji na płótno?

Kasie West pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest autorką i mamą na pełny etat. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji – wikeboardingowi. Na naszym rodzimym rynku wydawniczym zadebiutowała Chłopakiem na zastępstwo, a Miłość i inne zadania na dziś to szósta książka przełożona na język polski.

Do tej pory przeczytałam sześć z siedmiu powieści Kasie West. Każda z nich mi się podobała, jedne mniej, drugie bardziej, ale po lekturze nigdy nie odczuwałam rozczarowania, dlatego po Miłość i inne zadania na dziś sięgnęłam praktycznie w ciemno, bez czytania opisu, czy jakichkolwiek recenzji. W sumie cieszę się, bo opis fabuły nie jest zachęcający i gdybym się nim kierowała, mimo mojego uwielbienia dla prozy West, nastawiłabym się na do bólu przewidywalne babskie czytadełko. I prawdopodobnie popełniłabym jeden z największym błędów czytelniczych w tym roku! Powieść nadal utrzymana jest w stylu znanym z poprzednich książek, jednak w tym przypadku autorka zrobiła krok do przodu i stworzyła historię, która porywa czytelnika od pierwszych stron. Jest dojrzalsza i mimo, że wątek miłosny nadal stanowi ważną część powieści, to nie odgrywa on kluczowej roli. Tym razem Kasie West postawiła na poznanie siebie, swoich możliwości, otworzenie się na nowe doznania i emocje, a także zajrzenie w głąb duszy. Poczynania Abby pokazują, że każde, nawet przypadkowe zdarzenie ma znaczenie, a osoby, które napotykamy na swojej drodze odciskają na nas swoiste piętno.

Niewątpliwie ogromnym plusem powieści są kreacje postaci i to, w jaki sposób ukazano relacje je łączące. Każda z nich jest z krwi i kości i muszę przyznać, że Abby Turner to jedna z nielicznych głównych bohaterek, która mnie nie irytowała. Zaimponowała mi determinacją i chęcią nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Co prawda chwilami miałam wrażenie, że jest próżna i trochę rozpieszczona, ale przecież nie chodzi o to, by postacie były idealne pod każdym względem. Natomiast Cooper ujął mnie pogodnym usposobieniem oraz gotowością obrony Abby – taki przykład przyjaciela na dobre i na złe. Wszystko jest realistyczne i chwilami czułam, jakbym znała poszczególnych bohaterów, ich radości i troski. Najbardziej zaintrygowała mnie więź Abby z matką, która cierpi na agorafobię. Dziewczyna wspiera ją na każdym kroku, przymyka oko na coraz częstsze niedomagania rodzicielki i czasami miałam wrażenie, że role w tej rodzinie się odwróciły.

Podsumowanie: Miłość i inne zadania na dziś to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza powieść Kasie West, jaką do tej pory czytałam. Autorka w lekki i przyjemny sposób porusza niejednokrotnie trudne tematy. Historia Abby przepełniona jest emocjami, a przesłanie z niej płynące trafi do każdego. Lektura tej powieści pochłonęła mnie bez reszty, zauroczyła i wprawiła w dobry nastrój. Jeżeli nie znacie jeszcze książek Kasie West, to koniecznie musicie to nadrobić, bo naprawdę warto! Mi nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejną powieść tej autorki.


Autor: Kasie West
Tytuł: Miłość i inne zadania na dziś
Tytuł oryginału: Love, Life, and the List
Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Liczba stron: 400
Premiera: 9 maja 2018
Wydawca: Wydawnictwo Feeria Young

Miłość i inne zadania na dziś [Kasie West]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Miłość i inne zadania na dziś [Kasie West]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Feeria za możliwość przedpremierowej lektury niniejszej powieści :)


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.