13 sierpnia 2018

Samantha Young - Nieznośny ciężar tajemnic


India Maxwell to nastolatka, którą znają i lubią wszyscy. Dziewczyna bardzo długo walczyła, by wypracować sobie ten statut w liceum, dlatego wiadomość o konieczności przeprowadzki przeraża ją. Wraz z matką Hayley przenosi się do ogromnej posiadłości jej nowego narzeczonego w Bostonie, gdzie będzie chodzić do prywatnej szkoły dla elity wraz ze swoją przyszłą przyrodnią siostrą. Eloise wraz z przyjaciółmi robią wszystko, by pokazać Indii, że nie należy do ich świata. Gdy sytuacja się stopniowo poprawia, do głosu dochodzą tajemnice, które mogą wszystko zniszczyć...

Samantha Young to szkocka autorka, która od kilku lat okupuje listy bestsellerów. Obecnie jej książki wydawane są w ponad 30 krajach. Zanim jednak skupiła się na powieściach obyczajowych, napisała kilka z nurtu Young Adult połączonych z wątkami fantastycznymi lub paranormalnymi i dopiero w czerwcu 2017 roku wydała pierwszą powieść obyczajową YA - Nieznośny ciężar tajemnic, a w czerwcu 2018 roku w księgarniach pojawiła się kolejna - The Fragile Ordinary. 


Sięgając po tę książkę liczyłam na typową lekką, wakacyjną lekturę, przy której skutecznie oderwę się od nudnych kodeksów i jak mam być szczera, to nie miałam wobec niej większych oczekiwań. Tymczasem autorka pozytywnie mnie zaskoczyła! Stworzyła wciągającą historię, od której nie mogłam się oderwać, a losy bohaterów porażają od nadmiaru emocji. Trudna, a zarazem poruszająca historia o sile przyjaźni, budowaniu wzajemnego zaufania i odkrywaniu samego siebie w świecie, którym rządzą pieniądze i wszechobecne koneksje. W pamięci najbardziej utkwiła mi przeszłość Indii, która niejednokrotnie była głodzona i zamykana przez ojca w ciasnych pomieszczeniach. Zachowanie to odcisnęło na niej tak ogromne piętno, że mimo upływu kilku lat nie jest w stanie przejść nad tym do porządku dziennego, a co ważniejsze, nie jest w stanie zaufać matce, która po nagłym zniknięciu z jej życia, równie nieoczekiwanie się w nim pojawia.


Mocnym punktem powieści są jej bohaterowie, którzy mimo młodego wieku dźwigają na swoich barkach dość spory bagaż doświadczeń. India, Eloise i Finn walczą każdego dnia, by skrywana przez nich tajemnica nie wyszła na jaw. Każde z nich żyje w kłamstwie i udaje kogoś, kim tak naprawdę nie jest. Chociaż początkowo India wydaje się wyraźnie odstawać od reszty, z czasem okazuje się, że różnice między nimi nie są aż tak znaczące i wszyscy jadą na tym samym wózku.

Podsumowanie: Pierwsze wrażenie bywa mylące. Gdybym się nim kierowała, to na pewno bym tak szybko nie sięgnęła po książkę, która wydawała mi się historią w 100% opartą na znanych mi schematach. Tymczasem Samantha Young zafundowała czytelnikowi emocjonalny rollercoaster, a ostatni rozdział, który nie do końca jest jednoznaczny, pozwala każdemu czytelnikowi dopisać własne zakończenie losów Indii, Eloise i Finna.

Autor: Samantha Young
Tytuł: Nieznośny ciężar tajemnic
Tytuł oryginału: The Impossible Vastness of Us
Tłumaczenie: Sara Manasterska
Liczba stron: 288
Premiera: 18 kwietnia 2018
Wydawca: Edipresse Książki

Nieznośny ciężar tajemnic [Samantha Young]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEBardzo dziękuję Edipresse Książki za możliwość przeczytania niniejszej powieści :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.