2 września 2018

Ben Coates - Skąd się biorą Holendrzy?

Holandia – kraj, o którym nie mówi się za wiele w mediach. Cała moja dotychczasowa wiedza opierała się na ogólnikach, stereotypach i tym samym Królestwo Niderlandów (bo taka jest pełna nazwa) jawiło mi się jako kraina wiatraków, tulipanów, wszechobecnych rowerów, chodaków, gdzie łatwo zaopatrzyć się marihuanę, a także jako państwo, które wyrwało swoje terytorium morzu. Cóż, to niewiele, ale pociesza mnie fakt, iż nie jestem osamotniona w swojej niewiedzy. Ben Coates w momencie przeprowadzki do Rotterdamu mógł pochwalić się podobną znajomością tego kraju i chcąc to zmienić postanowił przejechać Holandię wzdłuż i wszerz.

Coates zwiedził mnóstwo malowniczych zakątków, obserwował zachowanie Holendrów i chcąc zrozumieć tamtejszą kulturę postanowił m.in. przebrać się w strój tygrysa w Wielkanoc. Wszystkie swoje doznania przedstawia z perspektywy outsidera, który dopiero odkrywa potencjał Holandii. Autor Skąd się biorą Holendrzy? pozwala czytelnikom śledzić swoją podróż, w której poznaje nie tylko piękno i wyjątkowość tego kraju, ale również mentalność ludzi mieszkających w tym kraju wykraczająca daleko ponad stereotypy, na których często opiera się jedyna wiedza ludzi o tym kraju. Coates w trakcie swojej podróży opowiada historię narodu, u którego podłoża leży stabilna i uporządkowana demokracja, w której pojedyncze jednostki są równie ważne jak całe społeczeństwo, które swoją drogą jest pełne dziwactw i sprzeczności. Są bogaci, jednak przepracowują znacznie mniej czasu niż inni, mają liberalne podejście do wielu kwestii (marihuana, eutanazja, aborcja), lecz z niezwykłą skrupulatnością egzekwują prawo, są życzliwi, lecz gdy gra ich ulubiona drużyna piłkarska zmieniają się w prawdziwych fanatyków, nadto są zwolennikami internacjonalizmu, jednak kochają nade wszystko swój kraj i tradycje.

Największą zaletą tego reportażu jest dociekliwość autora, który nie zadowala się prostymi i krótkimi odpowiedziami i drąży temat zadając rodowitym mieszkańcom Holandii wiele niewygodnych pytań. Mimo tego, że pozycja jest ciekawa, zwłaszcza część historyczna, która moim zdaniem stanowi fundament tego reportażu, autorowi nie udało się uniknąć protekcjonalnego tonu, a niekiedy raziły mnie seksistowskie uwagi na temat kobiet, które bez najmniejszych problemów można byłoby sobie darować w tego typu publikacji.

Skąd się biorą Holendrzy? to osobliwy przewodnik, który dostarczy czytelnikowi odpowiedzi na dręczące go pytania dotyczące Holandii i jej mieszkańców. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a osoby lubiące poznawać nowe kultury z pewnością będą usatysfakcjonowane lekturą.

Autor: Ben Coates
Tytuł: Skąd się biorą Holendrzy?
Tytuł oryginału: Why the Dutch are Different
Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak
Seria: Mundus
Liczba stron: 352
Premiera: 9 lipca 2018
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Recenzję możecie również przeczytać na portalu Bookhunter.pl (klik w logo)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.