14 września 2018

Helen Prejean - Przed egzekucją

Kara śmierci znana jest od początków istnienia prawa. W zależności od kraju, systemu prawa i wartości stosowana jest za czyny uznawane za zbrodnie, np. zabójstwo, ale także te „mniejszego kalibru”,np. kradzieże, cudzołóstwo. Obecnie kara śmierci nie jest praktykowana w 142 państwach, a w 106 z nich jest zakazana. Mimo tego nieustannie wzbudza wiele kontrowersji, bo jak we współczesnym świecie, w którym na każdym kroku podkreśla się jak ważna jest godność człowieka, może istnieć tak okrutny sposób zakończenia życia? 

Dla siostry Helen Prejean wszystko zaczęło się od listu napisanego do jednego z więźniów znajdujących się w celi śmierci w więzieniu Angoli w stanie Luizjany. Mimo wątpliwości stała się doradcą duchowym człowieka, który w przeszłości zgwałcił młodą dziewczynę, a następnie zamordował ją i jej partnera, a także oczekuje na wymierzenie kary. Z czasem siostra zaprzyjaźnia się z Patrickiem Sonnierem, widzi, że za jego postawą kryje się strach. Kierując się wiarą i względami moralnymi zaczyna walczyć o zmianę formy kary z kary śmierci na dożywocie, a gdy to nie przynosi pożądanych skutków, towarzyszy mu aż do ostatniej minuty życia. Właśnie tak rozpoczęła się długa walka siostry Helen o zniesienie kary śmierci. 

Przed egzekucją została wydana w Polsce trzydzieści lat po wykonaniu ostatniej kary śmierci. Sięgając po tę książkę miałam pewne obawy. Autorką jest siostra zakonna Helen Prejean, należąca do Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa z Medaille, w związku z czym spodziewałam się wielu umoralniających monologów nawiązujących do wiary chrześcijańskiej. I mimo, że częściowo miałam rację, to dostałam surowy obraz sytuacji, jaka miała miejsce w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Największe wrażenie wywarła na mnie walka o Patricka Sonniera, a także opis jego egzekucji. Wszystko to ogromnie mną wstrząsnęło i przez bardzo długi okres czasu nie wiedziałam, jak ująć słowami to, co mną targało.

Przed egzekucją to przede wszystkim historia walki o ludzkie traktowanie tych, którzy dopuścili się największych z możliwych zbrodni. To także opowieść o wszechogarniającym bólu po stracie ukochanych, którzy padli ofiarą tychże czynów zabronionych, jak również o chęci zemsty na oprawcach. Siostra Helen porusza bardzo ważną kwestię, a opisane przez nią historie skłaniają do refleksji. Autorka w żaden sposób nie narzuca sposobu postrzegania tego zagadnienia, pozwala każdemu zająć stanowisko, które jest najbliższe jego sercu. Co prawda Przed egzekucją nie można zaliczyć do najłatwiejszych lektur, jednak z pewnością warto po nie sięgnąć. 

Autor: Helen Prejean
Tytuł: Przed egzekucją
Tytuł oryginału: Dead Man Walking
Tłumaczenie: Sławomir Magala
Liczba stron: 400
Premiera: 18 kwietnia 2018
Wydawca: MANDO
Bardzo dziękuję Wydawnictwu MANDO (WAM) za możliwość przeczytania niniejszej książki!

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.