13 stycznia 2019

Susie Hodge - Krótka historia sztuki


Sztuka jest kwestią indywidualną. Każdy z nas odbiera ją inaczej, z uwagi na wrażliwość i pojmowanie niektórych wartości, dlatego tak trudno stworzyć uniwersalny podręcznik, który odpowiadałby odczuciom chociażby większości ludzi. Przyznaję się bez bicia, że plastyka nie należała do moich ulubionych szkolnych przedmiotów. Nie dość, że nie mam talentu do rysowania, nudziłam się czytając suche fakty dot. Poszczególnych nurtów w sztuce, czy też interpretacji dzieł, które nijak nie rozumiałam…. Susie Hodge wyszła naprzeciw osobom, które postrzegają te kwestie w podobnych kategoriach i stworzyła krótki kieszonkowy przewodnik, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 

Pozycja podzielona jest na 4 części. Pierwsza skupia się na kierunkach artystycznych. Autorka przedstawiła pokrótce 36 kierunków, począwszy od prehistorii aż po konceptualizm. Nie ma tutaj zbędnej treści. Przy każdym kierunku wskazała najważniejszych przedstawicieli, kluczowe ośrodki działalności, a także poszczególne techniki i tematykę, które wiodły ówcześnie prym. Później Hodge wybrała spośród setek tysięcy dzieł te najpopularniejsze, wzbudzające najwięcej emocji. Przy okazji opisu danego dzieła przybliżała również sylwetki artystów oraz inne ich dzieła. Wśród „wybrańców” znaleźli się m.in. Michał Anioł, Leonardo da Vinci, czy Vincent van Gogh, jednak nie zabrakło również mniej znanych nazwisk, przez co pozycja ta nie jest typowym podręcznikiem skupiającym się na najpopularniejszych przedstawicielach. W trzeciej części autorka podzieliła dzieła sztuki kierując się kryterium tematyki. Każdy motyw został krótko opisany, wskazując jak ewaluował na przestrzeni wieków, a także zaprezentowano znane przykłady odzwierciedlające je. Na końcu Susie Hodge skupiła się na technikach stosowanych w sztuce. Opis każdej z nich został uzupełniony przykładowym dziełem. Krótka historia sztuki to przejrzysta i zwięzła pozycja dedykowana wszystkim, którzy chcieliby zgłębić świat sztuki. Jak już wspomniałam wcześniej, w tej pozycji nie ma zbędnej treści, która stanowiłaby swoisty „zapychacz”. Ogromnym plusem tej pozycji są odnośniki znajdujące się na dole każdej strony, które z dużej mierze ułatwiają poruszanie się po niej. Podobnie jest z oprawą graficzną. Zdaję sobie sprawę, że dzieła sztuki same z siebie powodują, że Krótka historia sztuki jest wyjątkową pozycją, jednak w tym przypadku oprawa z zewnątrz idealnie oddaje to, co można znaleźć w środku. Piękne ilustracje i staranne wydanie sprawiają, że już samo oglądanie dostarcza wielu wrażeń. 

Podsumowanie: Krótka historia sztuki to świetna pozycja nie tylko dla miłośników sztuki, ale również dla tych, którzy chcieliby dopiero rozpocząć swoją przygodę w tym zakresie. Nie ukrywam, że przeglądanie tej pozycji sprawiało mi dużą przyjemność, a przystępne opisy pozwoliły mi na przypomnienie sobie wielu kwestii, z którymi miałam styczność w szkole. Ta pozycja zdecydowanie lepiej pozwala poznać świat sztuki niżeli jakikolwiek podręcznik. Autor: Susie Hodge
Tytuł: Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Tłumaczenie: Jerzy Jarosław Malinowski
Liczba stron: 224
Premiera: 2018
Wydawca: Alma-Press
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.