23 kwietnia 2019

Andrew Mayne - Naturalista

Jedno wydarzenie sprawiło, iż życie Theo Craya, profesora bioinformatyki, wywróciło się do góry nogami. Gdy ten stoi spokojnie przed automatem z lodem, jego pokój przeszukiwany jest przez funkcjonariuszy Policji, którzy chwilę później go zatrzymują i przewożą na komisariat, a wszystko za sprawą ciała martwej dziewczyny. Okoliczności zdarzenia, jak również wstępne oględziny wskazują, iż za tym wszystkim może stać niedźwiedź, jednakże Cray podważa informacje zebrane przez Policję i mimo, iż większość traktuje go jako podejrzanego w niniejszej sprawie, profesor nie spocznie, dopóki nie ustalić co lub kto stoi za tym atakiem na dziewczynę z jego przeszłości.

Andrew Mayne – pisarz i magik w jednym. Na swoim koncie ma występy na pięciu kontynentach, a jego filmy posiadają miliony wyświetleń na Youtube. Oprócz magii, jego wielką pasją jest pisanie. Jest autorem ponad tuzina powieści, a Black Fall była nominowana do Nagrody Edgara w kategorii Najlepsza powieść, zaś Name od the Devil do Nagrody Thriller. Naturalista otwiera serię o Theo Cray’u, specyficznym profesorze bioinformatyki.

Kiedy życie stawia człowieka w sytuacji zero-jedynkowej, wówczas zyskuje on niezwykłą przejrzystość myśli.
Zatrzymanie głównego bohatera, który jest podejrzanym o zabójstwo już na pierwszych stronach powieści okazało się strzałem w dziesiątkę. Autor od samego początku buduje napięcie, które nie opuszcza czytelnika ani na chwilę, a w połączeniu ze specyficznym podejściem Theo Cray’a daje prawdziwą petardę. Co prawda brak tutaj wybuchów, spektakularnych pościgów, jednak fabuła od samego początku przykuwa uwagę i ani się obejrzałam, a pochłonęłam połowę książki. Nie spodziewałam się tego, gdyż znaczną część powieści zajmują próby zrozumienia otoczenia oraz losów ofiar poprzez przytoczenie danych naukowych, statystycznych. Theo Cray prowadzi za rękę przez swój tok myślenia, liczne wykresy, tabelki, wzory i dane, pozwala wniknąć w swój umysł, by czytelnik mógł zobaczyć, co tak naprawdę nim kieruje. W odróżnieniu od innych znanych mi powieści, intuicja musiała ustąpić miejsca dedukcji i badaniom empirycznym, a tłem dla wszelkich działań jest mroczny las. Wydawać by się mogło, iż przeniesienie teorii związanej z bioinformatyką sprawi, iż lektura będzie się dłużyła. Nic bardziej mylnego! Krótkie rozdziały nadały dynamikę akcji, a samo zakończenie ma iście szaleńcze tempo, które nie pozwoliło oderwać się od powieści ani na sekundę. 

Sama kreacja głównego bohatera ma ogromny wpływ na odbiór kryminału. Ekscentryczny, genialny, aczkolwiek odrobinę flegmatyczny profesor od samego początku zyskał moją sympatię, a jego przemiana w trakcie lektury jest jak najbardziej na plus. Widać, że autor skupił się na tej postaci, gdyż pozostałe nie są tak wyraźnie zarysowane i mimo, iż np. policjanci przewijają się dość często, to trudno wskazać coś charakterystycznego, coś, co by ich odróżniało od reszty. Andrew Mayne stworzył przedstawienie jednego aktora, który swoją charyzmą i sposobem działania przyćmiewa wszystkich pozostałych bohaterów i mimo, że lubię jak w powieściach przewija się kilka wyrazistych postaci, w tym przypadku nie miałam nic przeciwko, bo postać Theo Craya absorbuje czytelnika w 100%. 

Podsumowanie: Naturalista to naprawdę dobry wstęp do serii o Theo Cray’u. Autor ma swoisty styl pisania, cechujący się dość dużą plastycznością opisów, przez co nawet liczne opisy lasu czy informacji związanych z bioinformatyką nie są nużące, a sama kreacja głównego bohatera jest na tyle absorbująca, iż nie sposób oderwać się od lektury. Już nie mogę doczekać się aż dorwę drugą część cyklu – Powiększenie, która ukazała się na początku kwietnia!

Autor: Andrew Mayne
Tytuł: Naturalista
Tytuł oryginału: The Naturalist
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Cykl: Theo Cray, #1
Liczba stron: 480
Premiera: 5 września 2018 
Wydawca: W.A.B.

Naturalista [Andrew Mayne]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.