16 maja 2019

Penny Reid - Randka z homo sapiensJanie Morris ma za sobą naprawdę ciężki dzień. Straciła pracę, mieszkanie i rozstała się z długoletnim partnerem po tym jak ją zdradził. W trakcie opuszczania budynku towarzyszy jej przystojny pracownik ochrony, Quinn Sullivan. Nieznajomy zaprasza ją na rozmowę kwalifikacyjną do nowej pracy i pomaga jej stanąć na nogi. 

Penny Reid to amerykańska autorka serii Bracia Winston, Rugby, Hypothesis oraz Kółko singielek miejskich. Wcześniej zajmowała się pisaniem wniosków o dotacje federalne jako badaczka biomedyczna, jednak obecnie całkowicie poświęca się pisaniu powieści. Nadto jest żoną i matką trójki dzieci. Randka z homo sapiens otwiera cykl Kółka singielek miejskich.

Do sięgnięcia po tę książkę skłonił mnie opis, który zapowiadał naprawdę przyjemną, niewymagającą lekturę, której wtedy potrzebowałam. Pierwsze rozdziały nie zapowiadały ciekawej lektury, a sama bohaterka mnie irytowała, zwłaszcza jej zachowanie. Jednakże im dłużej czytałam, tym bardziej wchodziłam w świat Janie Morris, która leczyła złamane serce i starała się ze wszystkich sił stanąć na nogi. Fabuła skupia się na więzi rodzącej się między Janie a Quinnem, inne poboczne wątki zostały odrobinę potraktowane po macoszemu, jednakże w tym przypadku nie przeszkadzało mi to. Chemia między bohaterami jest wręcz namacalna, jednakże jeżeli liczycie na liczne sceny seksu, to niestety się zawiedziecie, ponieważ jest tu go jak na lekarstwo, co w moim odczuciu jest dobrym zabiegiem, gdyż dzięki temu historia bohaterów przypomina scenariusz komedii romantycznej – wyważonej, z poczuciem humoru. Pozytywnemu odbiorowi sprzyja lekki język, jakim została napisana powieść, a także dialogi między głównymi bohaterami. Nawet te wstawki z ciekawostkami Janie dodają uroku powieści. 

O ile na początku postawa Janie Morris i nieustający potok słów, który z siebie wyrzucała, budził we nie irytację, tak później, gdy poznałam bliżej bohaterkę doszłam do wniosku, że jest jedną z najbardziej pozytywnych kreacji, jakie kiedykolwiek spotkałam w powieści. Nie jest typową bohaterką rodem z komedii romantycznych – idealną, długonogą, szczupłą blondynką, bizneswoman, której świat się kłania do stóp. To kobieta z krwi i kości, z wieloma wadami, a jej gadulstwo niejednokrotnie sprawił, że na moich ustach zagościł uśmiech. Aż miło patrzeć jak ta dziewczyna walczy o swoje szczęście. 

Podsumowanie: Randka z homo sapiens to jedna z najprzyjemniejszych powieści obyczajowych, jakie czytałam w ostatnich latach. Niebanalna, ciepła opowieść romantyczna, nieprzesłodzona, w której aż kipi od chemii między Janie i Quinnem. Na pewno nie było to moje ostatnie spotkanie z twórczością tej autorki. 

Autor: Penny Reid
Tytuł: Randka z homo sapiens
Tytuł oryginału: Neanderthal Seeks Humans
Cykl: Kółko singielek miejskich, #1
Przekład: Maria Kabat
Liczba stron:
Premiera: 22 listopada 2017
Wydawca: Poradnia K

Randka z homo sapiens [Penny Reid]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.