19 stycznia 2020

Michał Larek - Na tropie


Policjanci zdają sobie sprawę, że w pracy mogą stracić życie. Poznańscy policjanci pożegnali jednego ze swoich kolegów, który pozostawił po sobie zapiski dotyczące różnych akcji lub śledztw. Trafiły do dziennikarza, który na jej podstawie chce stworzyć książkę. Ma dotyczyć jednego ze śledztw Harry’ego, który wraz z zmarłym policjantem Heniem szuka gwałciciela małej dziewczynki.
W tym samym czasie Harry ucieka wraz ze swoją kochanką, która jest partnerką jednego z gangsterów. Dziewczyna nie żyje, zaś policjant zaginął... Jakby tego było mało, w niewyjaśnionych okolicznościach znika jeden z dziennikarzy, który starał się ustalić skorumpowanych policjantów pomagających gangsterom. Czy znajdą sprawców? Kto odegra pierwsze skrzypce po zniknięciu Harry’ego?

Michał Larek – dziennikarz, pisarz, wykładowca na UAM w Poznaniu oraz w szkole kreatywnego pisania Maszynadopisania.pl, a od niedawna autor podcastu kryminalnego Zabójcze opowieści. Na tropie to druga część trylogii kryminalnej Dekada.

Powieści Michała Larka to dla mnie swoisty must read, więc gdy tylko zobaczyłam zapowiedź drugiego tomu Dekady wiedziałam, że muszę go mieć. Podoba mi się ten klimat panujący w kryminałach opisujących lata 80. i 90. XX wieku. Korupcja panująca wśród policjantów, ogromne wpływy gangsterów, najcięższe przestępstwa i brak środków, którymi dysponują dzisiejsi funkcjonariusze – kwintesencja lat 90. XX wieku. Tym razem autor żongluje dwoma wątkami – wspomnieniami zmarłego policjanta dotyczącymi jednej ze spraw, w której wyjaśnia się tajemnica szramy Harry’ego oraz ich aktualnymi losami, czyli poszukiwaniami zaginionego dziennikarza oraz zabójców przyjaciółki głównego bohatera. Akcja powieści jest wartka, a sam zabieg połączenia dwóch wątków, w których punktem wspólnym jest jedna postać wypadł naprawdę dobrze. Konfrontacja dwóch postaw Harry’ego wywarła na mnie dość duże wrażenie, pozwoliła na zrozumienie przyczyn jego zmiany. To wszystko, w połączeniu ze świetnymi dialogami i dosadnym językiem sprawiło, że Na tropie jest jeszcze lepsza od Furii.

Mimo, że akcja powieści jest spójna i pędzi jak szalona, to jednak najważniejszą jej zaletą są jej bohaterowie. Każdy z nich jest z krwi i kości, mają wady i zalety, a na ich sumieniu są większe i mniejsze grzeszki. Harry nadal jest nieustraszony, bezkompromisowy i nie boi się wyzwań, lecz tym razem można dostrzec  jaka zmiana zaszła w nim na przestrzeni lat pracy w Policji. Polubiłam tę postać, mimo że wielu z pewnością oceni go jako zadufanego w sobie policjanta. Katia coraz częściej pokazuje pazur, chociaż czasami przerażała mnie jej fascynacja dla brutalności, jestem ciekawa jak rozwinie się jej kreacja w trzeciej części.

Podsumowanie: Michał Larek ponownie mnie nie zawiódł. Historia Harry’ego wciąga od pierwszych stron, a jej rozwiązanie było dla mnie satysfakcjonujące. Mroczny klimat skorumpowanej Policji, liczne zwroty akcji i świetne kreacje bohaterów sprawiły, że lektura powieści to prawdziwa przyjemność. Nie mogę się doczekać kiedy uda mi się dorwać trzecia część trylogii i poznać zakończenie historii.

Autor: Michał Larek
Tytuł: Na tropie
Cykl: Dekada #2
Premiera: 6 czerwca 2018
Wydawca: Czwarta Strona

Dekada. Tom 2. Na tropie [Michał Larek]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Cykl Dekada:
Furia | Na tropie | Fatum

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.