21 marca 2020

Amy Harmon - Inna Blue


Poznajcie Blue Echohawk – dziewczynę, która praktycznie nie zna swojej przeszłości. Mając dwa lata została porzucona prze matkę w samochodzie na parkingu. Uratował ją Indianin Jimmy, który dał jej schronienie, a także stał się dla niej jedyną rodziną. Po jego śmierci trafiła pod opiekę jego siostry, która nie przywiązywała większej uwagi do jej wychowania. Mając prawie 19 lat dziewczyna nadal nie wie jakie jest jej prawdziwe imię i nazwisko, kim byli jej rodzice, ani skąd pochodzi. Na co dzień jest zamknięta w sobie, nikomu nie pozwala się do siebie zbliżyć, a rówieśników traktuje jak zabawki. Wszystko zmienia się wraz z pojawieniem nowego nauczyciela historii Wilsona, który dostrzega inność Blue. Wiara, jaką w niej pokłada Wilson sprawia, że dziewczyna pragnie zmienić się na lepsze.

Amy Harmon to amerykańska pisarka, która od najmłodszych lat wiedziała, że pisanie to coś, czym chciałaby się zająć. Mieszkając wśród pól, bez telewizji, jedyną formą spędzania wolnego czasu była zabawa z rodzeństwem oraz czytanie książek. Na swoim koncie ma piętnaście powieści, z czego osiem zostało wydanych na naszym rodzimym rynku. 

Ale żałowania nie da się uniknąć. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Żal to nieodłączny element życia. Niezależnie od tego, co wybierzesz, zawsze będziesz się zastanawiać, co by było, gdybyś wybrała inaczej.  Niekoniecznie podjęłam złe decyzje. Po prostu je podjęłam. I żyłam z nimi, z żalem i wszystkim.

Po lekturze Prawo Mojżesza nie musiałam się długo zastanawiać nad tym, czy warto sięgnąć po powieść Amy Harmon. Gdy tylko pojawiła się taka okazja, nie wahałam się, chociaż z tyłu głowy cały czas miałam myśl, że to kolejna powieść Young Adult, która powiela schematy przewijające się np. w Kochając Pana Danielsa autorstwa Brittainy C. Cherry. Zakazana miłość między nauczycielem a uczennicą od dawna nie jest tematem tabu w literaturze, jednak w tej powieści przedstawiono całkowicie inne ujęcie. Rodzące się między nimi uczucie zostało ukazane w subtelny sposób, bez fajerwerków, jednak nie gra ono pierwszych skrzypiec. Najważniejsza jest przemiana głównej bohaterki, która czerpie siłę z relacji z Wilsonem. Nadzieja, posiadanie celu w życiu oraz pomoc bliskich osób pozwoliły jej stanąć na nogi. Trzeba przyznać, że Harmon potrafi tworzyć naprawdę ciekawe kreacje bohaterów. Zarówno Blue, jak i Wilson są dopracowani w każdym calu, złożeni, nie łatwo jest ich przejrzeć. Z ciekawością śledziłam ich losy i zachodzące w nich przemiany. 

Podsumowanie: Inna Blue to chwytająca za serce historia o głębokiej przemianie wewnętrznej na skutek rodzącego się uczucia. Amy Harmon po raz kolejny stworzyła dojrzałą, niezwykle przemyślaną powieść, która skłoni czytelnika, bez względu na wiek, do refleksji. Mimo, że bohaterowie są młodzi i niektórzy mogą myśleć, że jest to typowa historia dla nastolatków, to każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Nie zawiodłam się i czekam na kolejne powieści tej autorki.

Autor: Amy Harmon
Tytuł: Inna Blue
Tytuł oryginału: Blue
Tłumaczenie: Marcin Machnik
Liczba stron: 304
Premiera: 12 marca 2019
Wydawca: EditioRed
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.