30 czerwca 2020

Agnieszka Lingas-Łoniewska - Kastor


Anita i Konstanty mają za sobą naprawdę ciężkie dzieciństwo. Oboje nadal walczą z demonami przeszłości, starają się wyjść na prostą, każde z nich na swój sposób. Anita skupia się na spłacie długu – swojego i brata, mimo, że nie do końca podoba jej się ta praca. Natomiast Konstanty w weekendy wciela się w Kastora, który wchodząc do klatki zmienia się w zimnego, wyrachowanego wojownika, by w ten sposób dać upust gniewowi. Gdy ich ścieżki przecinają się, oboje wiedzą, że to może być początek czegoś niezwykłego. 

Agnieszka Lingas-Łoniewska to poczytna polska autorka, zwana przez swoich fanów Dilerką Emocji. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt powieści stanowiących połączenie romansu lub erotyku z dramatem. Kastor otwiera tetralogię Bezlitosna siła.

Sięgając po książkę nie do końca wiedziała czego mam się spodziewać. Z twórczością Agnieszki Lingas-Łoniewskiej nie było mi po drodze, zawsze odkładałam ją na później. Moim pierwszym skojarzeniem były modne od kilku lat w USA powieści New Adult lub Young Adult. Po części moje przewidywania sprawdziły się - dostałam historię będącą połączeniem erotyku i dramatu, jednak muszę przyznać, że byłam mile zaskoczona złożonością przeszłości głównych bohaterów. Każde z nich zmagało się z wewnętrznymi demonami, a historia Anity ujęła mnie już po pierwszych kilkunastu stronach i z nieustającą ciekawością śledziłam jej zmagania i powrót do „normalności”. Sposób Kastora był dość toporny, jednakże w kontekście jego dzieciństwa było to dość zrozumiałe. Plusem fabuły jest również ciekawe tło. Autorka zrobiła dobry research, co w szczególności widać przy opisach poszczególnych walk. Nadto nie boi się używać dosadnego języka, a wulgaryzmy pojawiają się dosyć często w wypowiedziach bohaterów, co zresztą jest typowe dla tego typu powieści.

Mimo, że historia Anity i Kostka wciąga od pierwszych stron, to same ich kreacje nie są niczym odkrywczym, ba, mogłabym się nawet pokusić o stwierdzenie, że oboje są dość… stereotypowi. On – charyzmatyczny, przystojny mężczyzna, któremu nie może się oprzeć żadna kobieta, ona – cicha myszka, nieświadoma swojej urody, unikająca rozgłosu nagle staje się oczkiem w głowie samca alfa. Zestawienie kreacji dobrze znane z innych tego typu powieści, jedynie Konrad był dla mnie niemałą niespodzianką.

Podsumowanie: Kastor to powieść skupiająca się na dwójce ludzi, którzy starają się podnieść po traumatycznych przeżyciach z przeszłości. Historia nie jest odkrywcza, niewiele rzeczy zaskakuje, jednakże styl Agnieszki Lingas-Łoniewskiej ma w sobie coś takiego, że nie potrafiłam odłożyć książki przed doczytaniem do ostatniej strony. Jeżeli szukacie lektury idealnej na lato, myślę, że cykl Bezlitosna siła okaże się strzałem w dziesiątkę!

Agnieszka Lingas-Łoniewska - Kastor
Cykl: Bezlitosna siła, #1
Liczba stron: 300
Premiera: 6 czerwca 2019
Wydawca: Burda Książki

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.