17 stycznia 2022

Beata Biały - Hazardziści. Gra o życie

 


Uzależnienie – moje pierwsze skojarzenie z tym słowem wiąże się z alkoholem i innymi używkami, np. z narkotykami i papierosami. Tymczasem coraz częściej ludzie zmagają się z czymś, co dotyka głównie ich sfery psychicznej. Sprawia, że wielu staje się cieniami samych siebie, a oprócz nich cierpią ich najbliżsi, którzy widząc co się dzieje nie mogą w jakikolwiek sposób pomóc. Bezsilność, złość, frustracja – to wszystko towarzyszy zarówno uzależnionemu od hazardu, jak i ich rodzinom.

 

Hazardziści. Gra o życie autorstwa Beaty Biały pokazuje uzależnienie od hazardu z każdej perspektywy – samych uzależnionych, członków ich rodziny, psychologów, jak również osób, które na co dzień są zatrudnione w kasynach lub innych ośrodkach gier. Historie rodzin pokazują prawdziwe dramaty, liczne chwile zwątpienia i próby przezwyciężenia pokusy ponownego wejścia do kasyna i sięgnięcia po karty lub żetony. Autorka postawiła na rozmaite formy przekazu – wspomnienia hazardzistów i ich rodzin przeplatane są z rozmowami ze specjalistami, którzy próbują w prosty sposób ukazać mechanizm powstawania i walczenia z tym uzależnieniem. Najbardziej zaskakującą informacją była dla mnie kwestia hazardu u dzieci, która przejawia się płaceniem za możliwość przejścia kolejnego poziomu w grze lub zakupu wyposażenia lub innych dodatków dla ich postaci. Dopiero ta książka uzmysłowiła mi, że dzieci już od najmłodszych lat mają styczność z tym uzależnieniem.

 

Małym minusem, który w pewnym momencie rzucił mi się w oczy były powtarzające się pytań, przez co kilka rozmów miało praktycznie identyczny przebieg, a przez to, że byli to rozmówcy o takiej samej lub podobnej specjalności, odpowiedzi powielano, gdyż nie sposób odpowiedzieć inaczej na takie samo pytanie opierając się na tych samych autorytetach lub badaniach.

 

Hazardziści. Gra o życie to pozycja potrzebna. Potwierdza, że początki uzależnienia są niepozorne, często obfitują w sukcesy, znaczne wygrane, jednak w 99% przypadków kończą się tak samo – bezsilnością i płaczem rodzin, ogromnymi długami i utratą dorobku życia. Historie uzależnionych ku przestrodze, by nie pozwolić temu, co niektórzy postrzegają jako niewinną rozrywkę, na przekształcenie się w coś wyniszczającego. Fragmentami wstrząsająca, czasami dość monotonna, jednak jej wartość jest znacząca. Warto po nią sięgnąć!


Beata Biały - Hazardziści. Gra o życie
Liczba stron: 320
Premiera: 27 stycznia 2021
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.

Hazardziści. Gra o życie [Beata Biały]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.